Marszałek Szymon Hołownia zlecił zbadanie zabezpieczeń parlamentu

Raport na temat fizycznego i cybernetycznego bezpieczeństwa parlamentu ma w ciągu dwóch miesięcy przygotować specjalista powołany przez Kancelarię Sejmu.

Aktualizacja: 09.01.2024 06:28 Publikacja: 09.01.2024 03:00

Marszałek Szymon Hołownia zlecił zbadanie zabezpieczeń parlamentu

Foto: Stock Adobe

„Obiecuję, że to będzie nowy, otwarty Sejm” – oświadczył po wyborze na marszałka Szymon Hołownia z Polski 2050. Jedną z jego pierwszych decyzji było usunięcie spod Sejmu policyjnych barierek, a na tym zabiegi mające na celu większe otwarcie parlamentu się nie skończą. Zanim jednak nastąpią, Hołownia chce poznać wyniki specjalnego przeglądu ds. bezpieczeństwa.

O jego przeprowadzeniu poinformował szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki na posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. – Jednym z pierwszych zarządzeń, które wydałem, było powołanie specjalisty, którego celem jest przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa w różnych wymiarach, nie tylko fizycznego, ale także w obszarze cyberbezpieczeństwa i kwestiach kontrwywiadowczych – powiedział.

Czytaj więcej

Sejm jeszcze lepiej chroniony. Powstanie nowy obiekt za ponad 6 mln zł

Kim jest specjalista, nie ujawnił. Nieoficjalnie wiadomo, że jest to postać znana na rynku, choć jego nazwisko niewiele mówi opinii publicznej. Ma dopuszczenia do informacji klauzulowanych, dzięki czemu może zapoznać się z dokumentami, gromadzonymi w Sejmie od lat. Zatrudniono go jako doradcę szefa Kancelarii, dzięki czemu uniknięto kosztów związanych ze sporządzeniem audytu przez firmę zewnętrzną.

Co wykaże raport? Tajemnicą poliszynela jest to, że w Sejmie zdecydowanie poprawiono zabezpieczenia od czasu zatrzymania w 2012 roku przez ABW Brunona Kwietnia, chemika, który planował zamach na parlament przy użyciu transportera wypełnionego materiami wybuchowymi. Po jego ujęciu zastąpiono bramy dla samochodów wysuwanymi z ziemi przeszkodami i podwyższono parkan na tyłach kompleksu. Urósł też murek od strony ul. Wiejskiej, by nie można było sforsować go autem.

Sejm marszałka Kuchcińskiego — kraty i ostra broń Straży Marszałkowskiej

Kolejne zmiany wprowadzono po objęciu władzy przez PiS. Marszałek Marek Kuchciński zdecydował, że teren Sejmu nie będzie już otwarty dla przechodniów, jak to było do tej pory, a żeby poruszać się po kompleksie trzeba pokazać uprawniające do tego dokumenty. Później pojawiły się m.in. kraty między hotelem sejmowym a parlamentem, a Straż Marszałkowska zaczęła nosić broń ostrą na zewnątrz budynków. W 2021 roku Kancelaria Sejmu zbudowała trzymetrową bramę od ul. Górnośląskiej, w miejscu, gdzie za rządów PiS często gromadzili się demonstranci.

Nieoficjalnie wiadomo, że jednym z największym zagrożeń było przed laty zlokalizowanie szatni dla wycieczek w pobliżu sali plenarnej. Zwiedzający mogli potencjalnie zostawić tam ładunek wybuchowy, a ten błąd wyeliminowano jeszcze za rządów PO–PSL, decydując o postawieniu nowego budynku sejmowego, służącego m.in. wycieczkom.

Nie oznacza to jednak, że Sejm jest w pełni chroniony. Z dotychczasowych audytów bezpieczeństwa wynika, że powinien powstać parkan od ul. Wiejskiej. Za pierwszych rządów PiS postawić chciał go ówczesny marszałek Ludwik Dorn, a do pomysłu wrócono po 2015 roku. Kancelaria Sejmu rozpisała nawet konkurs na projekt szklanej przegrody, jednak później prezydium Sejmu odrzuciło tę koncepcję.

Nowa władza szuka równowagi

Jednym z najważniejszych elementów obecnego audytu bezpieczeństwa może być więc odpowiedź na pytanie, czy należy budować parkan od strony ul. Wiejskiej. Kłóciłoby się to jednak z planami marszałka, który raczej wydaje się skłaniać do otwarcia kompleksu dla ruchu przechodniów, jak to było przed 2016 rokiem.

– Chcemy znaleźć równowagę między otwartością a zapewnieniem bezpieczeństwa, bo uważamy, że jedno powinno iść w parze z drugim – mówi Katarzyna Karpa-Świderek z gabinetu marszałka Hołowni.

Dodaje, że przegląd będzie gotowy pod koniec lutego. – Zostanie zaprezentowany najpierw marszałkowi i prezydium Sejmu, a następnie podczas jawnego posiedzenia Komisji Regulaminowej – zapowiada.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną