Orędzie Donalda Tuska. "Rozliczymy, naprawimy, pojednamy"

- Dziś, w telewizji publicznej, już jako premier Rzeczpospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas marszu miliona serc - powiedział w wyemitowanym w TVP orędziu premier Donald Tusk.

Publikacja: 30.12.2023 20:04

Premier Donald Tusk wygłosił orędzie w TVP

Premier Donald Tusk wygłosił orędzie w TVP

Foto: Kancelaria Premiera / YouTube

"Niemożliwe stało się możliwe! Dziś wieczorem w TVP (!) moje orędzie noworoczne. Po raz pierwszy od dziesięciu lat. I to po polsku!" - zapowiadał w sobotę w serwisie X (dawniej Twitter) szef rządu.

Premier Donald Tusk rozpoczął orędzie w TVP od stwierdzenia, że powoli żegnamy 2023 rok. - Co to był za rok... W historii Polski zapisze się jako czas przełomu - dodał.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent przygotowuje zawiadomienie o więźniach politycznych w Polsce

Donald Tusk w orędziu: Pojednanie będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem

- Chcę wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i tryumfu demokracji. Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji - mówił Tusk.

- Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. I oto dziś ja, w telewizji publicznej, już jako premier Rzeczpospolitej, mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas marszu miliona serc - dodał.

- Zwyciężymy - to już się stało. Rozliczymy zło - to już się dzieje. Naprawimy krzywdy - to też już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy - zadeklarował lider Platformy Obywatelskiej. - Wiem, że pojednanie będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem, ale wierzę, że i tym razem niemożliwe stanie się możliwe. Wierzę, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, jako wielki, silny naród - powiedział premier deklarując, że nie spocznie, póki się to nie stanie. Ocenił przy tym, że Polska to kraj "cudów i wspaniałych ludzi".

Czytaj więcej

Szymon Hołownia nie wygłosił orędzia. Dr Bartosz Rydliński: Stracił szansę

Orędzie Donalda Tuska. "Wszystkim nam marzy się normalność"

- Gdybyście tylko mogli usłyszeć te wszystkie komplementy, zachwyty nad Polakami i ich mądrością, jakie słyszałem od przywódców państw i globalnych autorytetów. Ja miałem przyjemność tego słuchać przy okazji odbierania gratulacji, ale to wielkie uznanie jest dla każdej i każdego z was. To wy w 2023 roku zadziwiliście świat. To dzięki wam popłynęła z Polski nadzieja dla wszystkich ludzi pragnących wolności. Możemy być dumni i bardzo wam za to dziękuję - mówił w orędziu premier.

Donald Tusk zaznaczył, że wszystkim marzy się "normalność, zgoda i pewność jutra". - To zadanie na nadchodzący rok. Postawimy sprawy z głowy na nogi, zaufamy znowu nauce, ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie. Kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego, co wspólne - zapowiedział.

Premier powiedział, że w "niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już samotna". Podkreślił, iż to, że czasy są niebezpieczne potwierdziło się w piątek 29 grudnia, gdy naruszona została polska przestrzeń powietrzna.

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta nad Polską. Wojsko zakończyło poszukiwania

Donald Tusk życzy szczęśliwej Polski

- Dlatego tak ważne jest dziś mówić prawdę i tylko prawdę. Przywrócimy słowom ich prawdziwe znaczenie, a patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa. Będziemy ze sobą uczciwie i z szacunkiem rozmawiać, to wam gwarantuję. Nasza ojczyzna odrodzi się jako nowoczesne, silne państwo. Wasze państwo. Państwo pracujące dla każdej i każdego z was, bo ono należy do was i tylko do was - mówił Donald Tusk.

- Jutro bawmy się i zapomnijmy choćby na chwilę o codziennych troskach, a od poniedziałku, to znaczy od wtorku - właściwie większość z was od środy - ale bierzmy się tak czy inaczej wszyscy do wspólnej pracy, żebyśmy za rok uznali, że 2024 był dla nas wszystkich, dla Polski, rokiem szczęśliwym i bezpiecznym, rokiem dostatku i pojednania - powiedział w orędziu szef rządu. - Szczęśliwej Polski już czas. Tego nam wszystkim serdecznie życzę - zakończył.

Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”
Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec