Nowe decyzje ministra Sienkiewicza. Gliński zarzuca cenzurę

Ministerstwo Kultury zmieniło wystawę w Wenecji. Zapowiedziało konkursy na dyrektorów podlegających mu instytucji - Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Publikacja: 30.12.2023 11:42

Poseł PiS Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz

Poseł PiS Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Tomasz Gzell, Leszek Szymański

„Informujemy, że w związku z upływającymi w 2024 r. kadencjami dyrektorów państwowych instytucji kultury, ogłoszone zostaną konkursy na kandydatów na dyrektorów: Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie" - podało MKiDN.

"Kadencja dyrektora Narodowego Starego Teatru upływa 31 sierpnia, a dyrektora Instytutu Teatralnego - 31 października 2024 roku. Wyłanianie dyrektorów instytucji kultury w drodze konkursów będzie prowadzone zgodnie z przepisami prawa, w tym ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej" - poinformował resort. Obecnie dyrektorem Starego jest Waldemar Raźniak, zaś Instytutu Teatralnego - Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Czytaj więcej

Kolejny krok Sienkiewicza wobec mediów publicznych. Likwidacja spółek regionalnych radia

Sienkiewicz kontra Gliński

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zmienił też decyzję swojego poprzednika o tym, kto będzie reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji. Nie zostanie pokazana wybrana wcześniej wystawa "Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją", tylko rezerwowy projekt wystawy "Powtarzajcie za mną".

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego, który obecnie pełni funkcję komisarza Pawilonu Polskiego, po przeanalizowaniu procedur konkursowych na projekt wystawy w ramach 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2024 r. i po zapoznaniu się z opiniami i głosami środowisk, zaakceptował decyzję o niewdrażaniu projektu kuratorów Piotra Bernatowicza i Dariusza Karłowicza z udziałem Ignacego Czwartosa. Do realizacji, zgodnie z regulaminem, skierowany zostaje rezerwowy projekt wystawy »Powtarzajcie za mną«, zgłoszony przez kuratorkę Martę Czyż z udziałem Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga)" — podało ministerstwo kultury.

Piotr Gliński, napisał na platformie X: "Kolejny skandal Sienkiewicza! Po zniszczeniu mediów publicznych i zwolnieniu dyr. Zachęty, dziś wieczorem wybitny malarz Ignacy Czwartos dostał informację z MKiDN, że nie będzie reprezentował Polski na Biennale w Wenecji. Legalnie wybrany jak co roku, przez odpowiednią komisję. Cenzura i bezprawie. Co za pałkarski rząd. A z pracą warto się zapoznać w Internecie. Czego się boją? Choć reklamę zrobili na cały świat!".

Przypomnijmy, że jeszcze przed świętami minister Sienkiewicz odwołał Janusza Janowskiego, dyrektora Zachęty, powołanego przez Piotra Glińskiego bez przeprowadzenia konkursu, przy protestach środowiska i pracowników. Minister Sienkiewicz wśród licznych powodów odwołania podał brak realizacji programu, niewykorzystanie europejskich funduszy, zerwanie umowy o współpracy z inną placówką.

Jak pisał Onet, Janusz Janowski jako dyrektor Zachęty, stworzył pozory wolnego konkursu na wystawę reprezentującą Polskę w Wenecji, a de facto przeforsował swój projekt z pomocą zaprzyjaźnionych i powiązanych z nim osób.

Jury pracowało w składzie: prof. Elżbieta Banecka, Andrzej Biernacki, prof. Tadeusz Boruta, Jarosław Denisiuk, Jagna Domżalska, dr Janusz Janowski (przewodniczący), Janusz Kapusta, Agnieszka Komar-Morawska, dr hab. Zbigniew Makarewicz, dr Maciej Mazurek, prof. dr hab. Kazimierz Nowosielski, Urszula Święcicka, Joanna Warsza i dr Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Zgłosiły votum separatum: Joanna Warsza, Jagna Domżalska i Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Janowski zmienił temat

Jak mówił wieloletni pracownik warszawskiej Zachęty, „Janusz Janowski sam wykuratorował wystawę Ignacego Czwartosa z Piotrem Bernatowiczem, czyli de facto wybrał na Biennale swoją własną wystawę”.

Dyrektor Janowski zignorował też, zgodnie z polityką Zjednoczonej Prawicy, temat przewodni Biennale: "Obcokrajowcy są wszędzie". "Guardian" zwracał uwagę na zapowiedzianą przez Czwartosa pracę, mającą przedstawiać płonącą swastykę, łączącą Angelę Merkel i Władimira Putina. W polskim pawilonie pokazane miały być także poszatkowane ciała żołnierzy wyklętych, obrazy nawiązujące do Katynia i katastrofy smoleńskiej.

Teraz pojedzie do Wenecji wystawa "Powtarzajcie za mną". "To próba pokazania okrucieństwa wojny bez użycia drastycznych środków wizualnych. Uczestnikami wideo są cywile tymczasowo przesiedleni z różnych regionów Ukrainy do obozu dla uchodźców wojennych we Lwowie, dzielący się swoimi wspomnieniami i wiedzą na temat odgłosów wojny" — napisali autorzy projektu: Marta Czyż, Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga".

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni minister Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska