Nowy program informacyjny. Nie ma już "Wiadomości", jest "19:30"

Widzowie telewizji publicznej obejrzeli pierwsze wydanie głównego programu informacyjnego po przejęciu mediów przez koalicję demokratyczną.

Publikacja: 21.12.2023 20:45

Marek Czyż

Marek Czyż

Foto: TVP

- To jest "19:30" - najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej — zapowiedział prowadzący Marek Czyż.

Na początku nowa ekipa przypomniała, opierając się na Wikipedii, definicję programu informacyjnego — ma to być przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych.

Dlatego, jak mówił prowadzący, potrzebna była zmiana w mediach publicznych, polegająca na relacjonowaniu rzeczywistości, bez szczucia i tworzenia podziałów. - Musimy po prostu informować - powiedział Czyż.

Obszerny materiał autorstwa Marcina Antosiewicza ukazał tych, którzy przez ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości protestowali przeciwko przekazowi, jaki swoim widzom podawała Telewizja Polska, głownie pod wodzą poprzedniego prezesa, Jacka Kurskiego. Przeciwnicy tego przekazu przez kilka lat codziennie protestowali przed siedzibami TVP.

Zaproszony jako komentator Andrzej Krajewski, dziennikarz z półwiecznym doświadczeniem, podkreślał, że telewizja kreowała obraz rządzących w jasnym celu — utrzymania władzy, jednocześnie odbierając głos lub ośmieszając opozycję.

W materiale przytoczone zostały także wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który formę przejęcia mediów uważa za anarchię, oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który tłumaczył, że nowe władze mediów publicznych zostały wybrane prawidłowo, a media trzeba zwrócić Polakom. Minister stwierdził, że wszystkie głosy krytykujące rzekome nieprawidłowości są głosami ludzi, którzy stworzyli ten „mechanizm zła”.

Słowo krytyki o budżecie

W materiale poświęconym budżetowi, nad którym w tej chwili pracuje Sejm przedstawiono wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego, ale także Sławomira Mentzena z Konfederacji, krytykującego założenia podatkowe oraz Marcina Ociepy, byłego wiceministra w MON.

W kolejnych materiałach przedstawiono sytuację z funduszami z KPO dla Polski, w którym przytoczono wypowiedzi unijnej komisarz Very Jourovej, krytykującej rząd Donalda Tuska Anny Zalewskiej z PiS, oraz kwestię skazanych prawomocnym wyrokiem posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym, ku oburzeniu prezydenta Dudy, marszałek Szymon Hołownia zawiesił mandaty poselskie, .

Czytaj więcej

Mandaty poselskie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Marszałek Hołownia podpisał postanowienie

Tysiąc dni Andrzeja Poczobuta

Materiały z zagranicy omawiały sytuację w Strefie Gazy, problemów Donalda Trumpa odsuniętego od wyborów prezydenckich w Kalifornii, a także tragicznym wydarzeniom w Pradze, gdzie 24-letni student zabił w czwartek 15 osób i zranił ponad 20.

Obszerny materiał poświęcono Andrzejowi Poczobutowi, białoruskiemu dziennikarzowi polskiego pochodzenia, który już 1000 dni siedzi w więzieniu, skazany za rzekome działanie przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Marek Czyż: Proszę krytykować

Na koniec powrócono do kwestii niezależności i bezstronności mediów. Dziennikarka BBC Katarzyna Madera, odkreśliła, że media nazywane publicznymi muszą reprezentować wszystkich widzów, nikogo nie wykluczać i nie tworzyć podziałów.

Nowy prezes TVP Tomasz Sygut zapewnił, że z programu nie znikną ulubione przez widzów pozycje, ale czegoś w programie nie będzie:  - Nie będzie chamstwa i szczucia -zapewnił.

— Proszę krytykować, będziemy słuchali, a jak będzie trzeba — będziemy naprawiać — powiedział na zakończenie programu Marek Czyż i zaprosił na kolejne wydania.

- To jest "19:30" - najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej — zapowiedział prowadzący Marek Czyż.

Na początku nowa ekipa przypomniała, opierając się na Wikipedii, definicję programu informacyjnego — ma to być przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Minister Siemoniak o pożarach. „To mogą być działania inspirowane przez Rosję”
Polityka
Prezydent Krakowa pokazuje swoją ekipę. Kto jeszcze dołączy do Aleksandra Miszalskiego?
Polityka
Ćwiek-Świdecka: Po co Budzie wiedza o tym, jak jest w domu Śmiszka i Biedronia?
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają słowa Donalda Tuska o PiS jako "zdrajcach i pachołkach Rosji"?
Polityka
Kosiniak-Kamysz o komisji ds. wpływów Rosji: Wyjaśnić czemu zaniechano część tematów