Grzegorz Braun odwołał się od decyzji ws. wykluczenia go z obrad Sejmu

Grzegorz Braun, który za swoje zachowanie został wykluczony z obrad Sejmu, odwołał się od tej decyzji. Sprawa ma zostać rozpatrzona przez prezydium Sejmu po wydaniu opinii komisji regulaminowej.

Publikacja: 20.12.2023 13:08

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jak informuje Wirtualna Polska, Grzegorz Braun odwołał się od decyzji w sprawie wykluczenia go z posiedzenia Sejmu po skandalu ze zgaszeniem świec chanukowych. Po południu odwołanie ma zostać rozpatrzone przez prezydium Sejmu po wydaniu opinii komisji regulaminowej. “Dowody zgromadzone w sprawie i postawa Grzegorza Brauna sprawiają, że odwrócenie decyzji nie jest prawdopodobne. Decyzja o wykluczeniu z posiedzenia de facto obowiązuje do czwartku, kiedy ma zakończyć się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji” - pisze WP. 

Zanim prezydium Sejmu zajmie się wnioskiem, który złożył Grzegorz Braun, opinię w tej sprawie około południa wyda komisja regulaminowa. W środę na wniosek prezydium Sejmu Grzegorz Braun został odwołany ze składu dwóch sejmowych komisji: Komisji Obrony Narodowej i Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za zmianami zagłosowało 373 posłów, przeciw było 14, wstrzymało się od głosu 16.

Czytaj więcej

We Wrocławiu podpalono flagę Izraela i zdewastowano świecznik chanukowy

Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świecznik chanukowy

Grzegorz Braun wywołał skandal w Sejmie, gdy w zeszłym tygodniu za pomocą gaśnicy zgasił menorę w czasie uroczystości z okazji Chanuki organizowanych w polskim parlamencie.

Braun za swoje zachowanie został wykluczony z obrad Sejmu i ukarany utratą połowy wynagrodzenia na trzy miesiące oraz diet poselskich na pół roku. Nowa Lewica złożyła wniosek, by — w związku z zachowaniem Brauna — pozbawić stanowiska wicemarszałka Sejmu przedstawiciela Konfederacji, Krzysztofa Bosaka. Konfederacja zawiesiła Brauna w prawach członka klubu, ale nie usunęła go z klubu, czego domagają się pozostałe sejmowe ugrupowania.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który zdecydował o wykluczeniu Brauna z obrad, skierował przeciwko niemu wniosek do prokuratury m.in. ws. zakłócania obrządku religijnego. Poinformował też, że prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. 

Grzegorza Brauna zawieszono także w prawach członka klubu Konfederacji. Polityk ma również zakaz wystąpień z mównicy sejmowej.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z wszczęła już postępowanie w sprawie Grzegorza Brauna. Śledczy mają być w trakcie zbierania materiału dowodowego.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"