Nowy "narkotyk zombie" zbiera śmiertelne żniwo w USA. Biały Dom zapowiada reakcję

W USA coraz częstsze są przypadki przedawkowania tzw. narkotyku zombie lub tranq, czyli fentanylu mieszanego z ksylazyną. Biały Dom chce walczyć z tym zjawiskiem.

Publikacja: 14.07.2023 20:20

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

W ciągu najbliższych dwóch lat administracja prezydenta Joe Bidena planuje zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu i ksylazyny o 15 proc.

- Nasz cel to usunięcie fentanylu połączonego z ksylazyną z naszych ulic i społeczności - powiedziała na konferencji prasowej Neera Tanden, dyrektor Rady Polityki Wewnętrznej w administracji Bidena. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych nie istniała federalna strategia walki z zagrożeniem związanym z ksylazyną.

Czytaj więcej

Ameryka ma problem. Opiaty przebiły kokainę

Kryzys opioidowy

Plan zakłada badanie osób, które przedawkowały oraz testowanie skonfiskowanych na ulicach narkotyków na obecność ksylazyny, by przekonać się, jak bardzo rozpowszechniony jest w USA "tranq".

W ubiegłym miesiącu amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały, że odsetek zakończonych śmiercią przedawkowań opioidów, w których wykryto ksylazynę, wzrósł w ostatnich latach o 276 proc. - z 2,9 proc. do 10,9 proc. w okresie od stycznia 2019 r. do czerwca 2022 r. Jednym z powodów odnotowanego wzrostu jest fakt, że śledczy zaczęli sprawdzać przypadki zgonów wywołane przedawkowaniem środków odurzających pod kątem związku z "tranq".

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) w raporcie z 2022 r. podawała, że w latach 2020-2021 liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem ksylazyny wzrosła na południu USA o 1127 proc., o 750 proc. na zachodzie kraju i o 516 proc. w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Coraz więcej ofiar narkotyków w Stanach Zjednoczonych

Fentanyl połączony z ksylazyną "jeszcze groźniejszy"

Jak piszą amerykańskie media, dodanie do fentanylu, w przypadku którego nietrudno o śmiertelne przedawkowanie, ksylazyny, powoduje dalsze spowolnienie oddechu i może wywołać bolesne, ciężkie do wyleczenia gnijące rany.

- Jako lekarz nigdy nie widziałem tak poważnych ran na taką skale - powiedział dziennikarzom dr Rahul Gupta, dyrektor amerykańskiego biura ds. krajowej krajowej polityki kontroli narkotyków (ONDCP).

- Jeżeli uważaliśmy, że fentanyl jest groźny, to fentanyl połączony z ksylazyną jest jeszcze groźniejszy - podkreśli Gupta.

Biały Dom chce opracować plan powstrzymania podaży ksylazyny. - Wiemy, że ksylazyna pochodzi od zagranicznych sprzedawców działających w internecie, w tym tych z Chin, i że jest mieszana z narkotykami w Stanach Zjednoczonych - mówił Gupta dodając, że substancja trafia do USA także z Portoryko i Meksyku.

Amerykańskie władze federalne zastanawiają się, jak dołączyć ksylazynę do wykazu substancji kontrolowanych i jednocześnie utrzymać uzasadnione dostawy tego środka na potrzeby weterynarii.

W ciągu ok. dwóch miesięcy agencje federalne mają przesłać do Białego Domu plan wdrożenia nowej strategii. Do lutego 2024 r. Biały Dom ma opublikować raport ws. odpowiedzi na zagrożenie związane z narkotykami.

Czytaj więcej

Kokaina w Białym Domu. Donald Trump oskarża Joe Bidena o jej zażywanie

Co to jest ksylazyna?

Ksylazyna to silny środek uspokajający, stosowany od lat u bydła. W ostatnich latach stała się w USA popularna wśród ludzi jako środek odurzający. Od słowa "tranquilizer" (środek uspokajający) nazywana jest "tranq". Ponieważ jej zażycie wywołuje u ludzi charakterystyczne trudności z poruszaniem się oraz trudne do wyleczenia rany na skórze, ksylazyna nazywana jest także "narkotykiem zombie".

Trwają badania, czy ksylazyna powoduje u ludzi uzależnienie oraz zespół abstynencyjny - powiedziała w wywiadzie cytowanym przez NBC News dr Jeanmarie Perrone, dyrektor Wydziału Toksykologii Medycznej w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii. Dodała, że jeśli zespół abstynencyjny w przypadku ksylazyny występuje, to istotne jest, jak go leczyć i jak mu zapobiegać.

Administracja Joe Bidena ogłosiła, że cel zmniejszenia liczby zgonów wywołanych narkotykami "tranq" jest częscią prezydenckiej ogólnokrajowej strategii walki z narkotykami, która załada m.in. kierowanie uzależnionych na terapię. Na spotkaniu z mediami dr Gupta mówił, że sprawa jest pilna, ponieważ "martwych ludzi nie można leczyć".

W marcu Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 46,1 mld dol. na krajowe programy walki z narkomanią. Kongres nie zareagował na ten wniosek.

W ciągu najbliższych dwóch lat administracja prezydenta Joe Bidena planuje zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu i ksylazyny o 15 proc.

- Nasz cel to usunięcie fentanylu połączonego z ksylazyną z naszych ulic i społeczności - powiedziała na konferencji prasowej Neera Tanden, dyrektor Rady Polityki Wewnętrznej w administracji Bidena. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych nie istniała federalna strategia walki z zagrożeniem związanym z ksylazyną.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju