Władysław Kosiniak-Kamysz o rezolucji ws. Polski: Parlament Europejski jest nieudolny

My musimy przypilnować wyborów tutaj w Polsce, nikt za nas tych wyborów nie wygra - mówił w rozmowie z TVN24 prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 13.07.2023 07:46

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: TV.RP.PL

- Proces wyborczy w Polsce już jest nieuczciwy, ponieważ kampania nie jest uczciwa - mówił Kosiniak-Kamysz. - Dlatego trzeba monitorować wybory, dlatego wszystkie partie demokratyczne współdziałają, żeby obserwatorzy, mężowie zaufania, byli w każdej komisji wyborczej. Musimy pilnować wyborów - dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz o wyborach: Bramka jest dla nas mniejsza i ustawiona pod górkę

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że takie stanowisko w sprawie wyborów wynika z dotychczasowych doświadczeń.

- Bramka dla nas na boisku jest ustawiona pod górę, jest mniejsza i trudno do niej trafić - przekonywał.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Wybory 2023. Opozycja pilnuje głosowania

Prezes PSL mówił też, że chodzi o takie kwestie jak "zaangażowanie spółek Skarbu Państwa" czy "nieuczciwą kampanię w telewizji rządowej". - Jest wiele rzeczy, dotyczących przede wszystkim kampanii - stwierdził.

Dlaczego PSL nie poparł rezolucji PE ws. Polski?

Kosiniak-Kamysz był przy tym pytany dlaczego, w takim razie, europosłowie PSL nie głosowali za rezolucją PE wyrażającą obawę co do uczciwości wyborów w Polsce i wzywającą OBWE do wysłania do Polski pełnej misji obserwacyjnej na wybory.

Czytaj więcej

PE chce wysłania pełnej misji obserwacji wyborów w Polsce przez OBWE

- To świadoma decyzja, ponieważ tam na końcu było wpisane, żeby Komisja działała wszystkimi środkami, zabraniem pieniędzy Polsce, a my się z tym nigdy nie zgadzamy. My musimy przypilnować wyborów tutaj w Polsce, nikt za nas tych wyborów nie wygra. Uważam, że nie można tak stawiać sprawy, że ktoś zabierze Polsce pieniądze - odparł.

Rezolucje PE są produktywne dla PiS-u i dla potencjalnej koalicji PiS-u i Konfederacji

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

- Podpisywanie się pod rezolucją w PE, aby zablokować pieniądze dla Polski, ja się z tym nie zgadzam - dodał, choć przyznał, że praworządność w Polsce "jest ograniczona".

Kosiniak-Kamysz mówił też, że takie rezolucje są "produktywne dla PiS-u i dla potencjalnej koalicji PiS-u i Konfederacji". - Bo oni mają argument: "znów mieszają się w nasze sprawy". My nie będziemy ułatwiać tym, którzy dzisiaj rządzą. Parlament Europejski idzie w ślepą uliczkę, mam poczucie bezsilności PE, który próbuje coś zrobić, ale jest strasznie nieudolny, te rezolucje nic nie dadzą - stwierdził też Kosiniak-Kamysz.

- Różnie głosujemy, każdy ma swoją strategię polityczną, każdy ma jakieś przekonania - mówił też prezes PSL w kontekście tego, że europosłowie KO, Nowej Lewicy czy europosłanka Polski 2050, Róża Thun, poparli rezolucję.

Rezolucję PE ws. Polski poparła m.in. Europejska Partia Ludowa, frakcja w PE do której należy m.in. PSL.

Wybory parlamentarne: PSL na liście z Koalicją Obywatelską. "Namawiają nas"

Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał też, że "w indywidualnych rozmowach" PSL jest namawiany do tego, aby zmienić koalicję na wybory i wystartować wspólnie z Koalicją Obywatelską.

Kosiniak-Kamysz wyraził zrozumienie dla takich głosów, ponieważ "każdy chce zbudować jak najsilniejszą listę". Przyznał też, że takie rozwiązanie mogłoby być korzystne dla PSL, ale niekorzystne dla całej opozycji, ponieważ PSL i Polska 2050, jako Trzecia Droga są alternatywą dla tych wyborców PiS, którzy rozczarowali się partią rządzącą, ale nie są skłonni głosować na formację, na czele której stoi Donald Tusk.

Jednocześnie prezes PSL zastrzegł, że namowy dotyczące startu ze wspólnej listy mają charakter "kuluarowych", a nie oficjalnych.

- Proces wyborczy w Polsce już jest nieuczciwy, ponieważ kampania nie jest uczciwa - mówił Kosiniak-Kamysz. - Dlatego trzeba monitorować wybory, dlatego wszystkie partie demokratyczne współdziałają, żeby obserwatorzy, mężowie zaufania, byli w każdej komisji wyborczej. Musimy pilnować wyborów - dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz o wyborach: Bramka jest dla nas mniejsza i ustawiona pod górkę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Polityka
Kolejne nagranie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "Nawet już teraz dosypmy im"
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy