Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła Donalda Trumpa w stan oskarżenia, w związku z przechowywaniem przez niego niejawnych dokumentów i obstrukcję wymiaru sprawiedliwości - twierdzi prawnik byłego prezydenta USA i drugie źródło, znające szczegóły sprawy.

Publikacja: 09.06.2023 05:02

Donald Trump ma stawić się przed sądem federalnym we wtorek

Donald Trump ma stawić się przed sądem federalnym we wtorek

Foto: AFP

Reuters relacjonuje, że Trump w mediach społecznościowych poinformował, że został wezwany, by stawić się przed sądem federalnym w Miami we wtorek. "JESTEM NIEWINNYM CZŁOWIEKIEM" - napisał na swoim koncie we własnym serwisie społecznościowym, Truth Social.

13 tys. rządowych dokumentów w rezydencji Donalda Trumpa

Rzecznik prokuratora specjalnego, Jacka Smitha, urzędnika Departamentu Sprawiedliwości, który jest odpowiedzialny za śledztwo związane z przechowywaniem przez Donalda Trumpa niejawnych dokumentów zabranych z Białego Domu, odmówił komentarza w tej sprawie.

Czytaj więcej

Trump: Jedyna zbrodnia, jaką popełniłem, to nieustraszona obrona naszego kraju

Według źródła, na które powołuje się Reuters, Trump ma usłyszeć siedem zarzutów w ramach śledztwa federalnego prowadzonego przeciwko niemu.

Akt oskarżenia wobec Trumpa w tej sprawie jest niejawny i nawet sam Trump jeszcze go nie widział. Prawnicy byłego prezydenta zostali poinformowani o siedmiu zarzutach w wezwaniu skierowanym do byłego prezydenta, który ma stawić się przed sądem federalnym.

W rozmowie z CNN prawnik Trumpa, Jim Trusty zdradził, że zarzuty te dotyczą m.in. składania fałszywych zeznań, obstrukcji wymiaru sprawiedliwości i nielegalnego przechowywania tajnych dokumentów. Prawnik spodziewa się, że w najbliższych dniach pozna szczegóły aktu oskarżenia.

100

Tyle niejawnych dokumentów miał przechowywać w rezydencji na Florydzie Trump

W ramach śledztwa zabezpieczono blisko 13 tys. dokumentów przechowywanych przez Trumpa w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie. Ok. stu dokumentów było niejawnych, mimo że prawnicy Trumpa twierdzili wcześniej, że wszystkie niejawne dokumenty posiadane przez Trumpa zostały zwrócone administracji co miało mieć miejsce w styczniu 2022 roku. Jednak, w czasie przeszukania rezydencji Mar-a-Lago w sierpniu okazało się, że na terenie rezydencji wciąż znajdowały się dokumenty rządowe, w tym te objęte klauzulą niejawności.

Trump bronił się twierdząc, że zdjął klauzulę tajności z przechowywanych przez siebie dokumentów w czasie, gdy był jeszcze prezydentem. Były prezydent nie przedstawił jednak żadnych dowodów potwierdzających swoje słowa.

Donald Trump usłyszał już zarzuty kryminalne w jednej sprawie

Sprawa przechowywania tajnych dokumentów jest drugą, w której były prezydent USA ma usłyszeć zarzuty kryminalne. W kwietniu postawiono go w stan oskarżenia w związku z fałszowaniem dokumentacji biznesowej związanej z wypłatą pieniędzy dla byłej gwiazdy porno, Stormy Daniels, której prawnik Trumpa, przed wyborami w 2016 roku, miał wypłacić pieniądze w zamian za milczenie o jej związku z Trumpem.

Czytaj więcej

Donald Trump został aresztowany

W tej sprawie Trump usłyszał 34 zarzuty. Były prezydent nie przyznał się do winy.

Trump stara się obecnie o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, które odbędą się w USA w 2024 roku. Sondaże wskazują, że jest faworytem do jej uzyskania.

W sprawie Trumpa toczy się jeszcze śledztwo prowadzone przez Departament Stanu, dotyczące podejmowanych przez Trumpa i jego sojuszników prób zmiany wyniku wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Reuters relacjonuje, że Trump w mediach społecznościowych poinformował, że został wezwany, by stawić się przed sądem federalnym w Miami we wtorek. "JESTEM NIEWINNYM CZŁOWIEKIEM" - napisał na swoim koncie we własnym serwisie społecznościowym, Truth Social.

13 tys. rządowych dokumentów w rezydencji Donalda Trumpa

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
50 milionów dolarów od miliardera na kampanię Trumpa. Coraz więcej wpłat po procesie
Polityka
W domu poprawczym w Rosji siedzi 15-letni więzień polityczny. Za co został skazany?
Polityka
Władimir Putin ogłasza gotowość Rosji do rozmów z państwami NATO
Polityka
UE potwierdza rozpoczęcie rozmów w sprawie członkostwa Ukrainy i Mołdawii. Znana data
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Sondaże: Blok Emmanuela Macrona przegrywa nie tylko z partią Marine Le Pen
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży