Z dniem 26 października 2021 r. rząd utworzył Ministerstwo Sportu, ale w praktyce nie istniało ono ani jednego dnia. Powód? Już 27 października 2021 r., z mocą wsteczną od dnia poprzedniego, zostało przekształcone w Ministerstwo Sportu i Turystyki. To tylko jeden z absurdów, które napiętnowała Najwyższa Izba Kontroli, badając zmiany w strukturze rządu od objęcia władzy przez PiS.
Opisała je w „Analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2021 r.”. To jeden z najważniejszych i najobszerniejszych dokumentów, które co roku przedstawia Izba. Zazwyczaj poświęca w nim tylko fragment zmianom w strukturze Rady Ministrów. Tym razem to cały rozdział, który obejmuje lata 2015–2021.
Zdaniem NIK tylko w przypadku 10 z 38 istniejących działów administracji rządowej nie doszło w tym okresie do zmiany nazwy czy zakresu działania ministra. To m.in. obrona narodowa, sprawiedliwość i sprawy zagraniczne.
Czytaj więcej
Zdaniem Izby rząd zbyt często koryguje zakresy kompetencji poszczególnych ministrów. Efektem ma być chaos organizacyjny i prawny.
W przypadku pozostałych 28 działów były w sumie aż 83 zmiany. Rekordzistami są budownictwo i rozwój regionalny, które siedmiokrotnie zmieniały swojego gospodarza. Rozwojem od listopada 2015 r. zajmowali się kolejno: minister rozwoju; minister rozwoju i finansów; minister inwestycji i rozwoju; minister finansów, inwestycji i rozwoju; minister funduszy i polityki regionalnej; minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, a ostatecznie ponownie minister funduszy i polityki regionalnej.