Nauseda w rozmowie z radiem Ziniu powiedział, że "problem migracyjny został rozwiązany", a jeśli sytuacja znów się zaostrzy, to stan wyjątkowy może zostać przywrócony.
- Wierzę, że w obecnej sytuacji należałoby rozpocząć dyskusję o zawieszeniu stanu wyjątkowego, ponieważ jest to potężne narzędzie, które należy wykorzystywać w specjalnych okolicznościach - podkreślił Nauseda.
- Teraz możemy zawiesić stosowanie tego środka i zacząć prace nad poprawkami w konstytucji, w związku z tym, że sprawa bezpośrednich wyborów burmistrzów znalazła się w zawieszeniu, a my jesteśmy winni naszemu społeczeństwu, samorządowi rozwiązanie tej kwestii, musi być rozwiązana tak szybko, jak to jest możliwe - mówił prezydent Litwy.
Czytaj więcej
Podczas konferencji prasowej z Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim, Gitanas Nauseda stwierdził, że Zachód powinien zwiększyć obecność wojskową na wschodniej flance, a także „odzyskać straconą równowagę” poprzez aktywne działania.
W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy Litwy z Białorusią, litewski Sejm zawiesił prace nad poprawkami do konstytucji dotyczącymi bezpośrednich wyborów burmistrzów. W kwietniu litewski Trybunał Konstytucyjny uznał, że zorganizowanie takich bezpośrednich wyborów jest niemożliwe bez zmiany obecnej konstytucji.
Tylu nielegalnych imigrantów przekroczyło granicę Litwy z Białorusią w 2021 roku
Stan wyjątkowy na granicy Litwy z Białorusią wprowadzono 10 listopada, po czym przedłużono go do 14 stycznia. Było to następstwem presji migracyjnej, która od połowy roku zaczęła być wywierana na granice z państwami UE przez władze w Mińsku.
UE oskarża Białoruś o celowe wywołanie kryzysu migracyjnego w odwecie za sankcje, nałożone na Mińsk. Polska, Litwa i Łotwa określały działania Białorusi mianem "ataku hybrydowego".
Granicę Litwy z Białorusią przekroczyło w 2021 roku 4,2 tys. nielegalnych imigrantów - większość z nich to obywatele Iraku.
Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm