Grodzki o "lex TVN": Niebezpieczna gra z naszym największym sojusznikiem

- Prowadzenie takiej niebezpiecznej gry z naszym największym sojusznikiem zakrawa na - nie chcę powiedzieć zdradę stanu - ale co najmniej na naruszanie żywotnych interesów RP - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do nowelizacji ustawy medialnej (tzw. lex TVN).

Publikacja: 21.12.2021 13:25

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

Na konferencji prasowej dotyczącej tzw. lex TVN Tomasz Grodzki zaznaczył we wtorek, że nowelizacja została we wrześniu "jednoznacznie odrzucona" przez Senat. - W tej chwili decyzja jest w rękach prezydenta odnośnie weta. Żeby mu to trochę ułatwić i wyrazić swoje zdanie na temat tego, co senatorowie demokratycznej większości sądzą o takim trybie procedowania pozwolę sobie przeczytać kilka paragrafów, które mogą mieć istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji przez prezydenta - oświadczył marszałek Senatu.

Grodzki zacytował zapisy traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego w marcu 1990 r. w Waszyngtonie. - Z tego traktatu wynika jednoznacznie, że żadne wprowadzane w przyszłości wyjątki odnoszące się do własności i prowadzenia stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych nie będą mieć zastosowania do już istniejących inwestycji - mówił. Wspomniał też o zapisach o "niedyskryminacyjnym" traktowaniu inwestycji amerykańskich w Polsce oraz zakazie wywłaszczania.

Czytaj więcej

Po wniosku Dudy TK zaakceptuje „lex TVN”, uchylając tylko poprawkę Konfederacji?

- Stany Zjednoczone to jest nasz najważniejszy sojusznik, gwarant naszego bezpieczeństwa jako główna siła militarna Paktu Północnoatlantyckiego. W sytuacji, gdy na granicy białorusko-polskiej mamy do czynienia z wojną hybrydową, a na granicy ukraińsko-rosyjskiej stoją dwie potężne armie gotowe do napaści na Ukrainę, gdzie świat dokonuje licznych zabiegów i wysiłków dyplomatycznych, aby powstrzymać i ostudzić te niebezpieczne sytuacje, przywracanie dyskusji nad wetem Senatu w przeddzień świąt, które będą najdroższymi świętami od dwudziestu paru lat, (...) prowadzenie takiej niebezpiecznej gry z naszym największym sojusznikiem zakrawa na - nie chcę powiedzieć zdradę stanu - ale co najmniej na naruszanie żywotnych interesów RP - powiedział marszałek Senatu.

- To działanie nieodpowiedzialne, naruszające konstytucję, naruszające traktaty handlowe, naruszające umowy z UE. Dlatego wyślemy tę opinię do prezydenta, aby ułatwić mu podjęcie decyzji o zawetowaniu tej niezwykle szkodliwej ustawy - dodał.

Czytaj więcej

Terlecki o słowach Tuska: My tego rodzaju pogróżek nie używaliśmy

W piątek Sejm przyjął tzw. lex TVN - czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która - jeśli wejdzie w życie, zmusi właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

W związku ze sprawą w niedzielę w całej Polsce odbyły się manifestacje, których uczestnicy domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy. Główny protest zorganizowany m.in. przez Komitet Obrony Demokracji odbył się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne