Senator Jan Maria Jackowski jest jedynym parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości, który głosował przeciw nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W rozmowie z RMF FM powiedział, że w jego ocenie taką ustawę można było przygotować w sposób prawidłowy. 

- Najpierw dokonać analiz, następnie spotkać się z zainteresowanymi stronami rynku medialnego, a później proponować ustawę. Wtedy nie byłoby tego, co zostało odebrane jako działanie o charakterze konfrontacyjnym. To wywołało emocje - mówił Jackowski.

- To nie jest sytuacja zero-jedynkowa. Zwolennicy tej ustawy twierdzą, że Discovery jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie powinno otrzymać koncesji. Z drugiej strony KRRIT w 2015 nie zwracała uwagi na ten problem - dodał.

Czytaj więcej

Co zrobi Duda z lex TVN? „PiS tego nie wygra. Nie mają moralnego prawa”

Jackowski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik głosowania w Sejmie został odebrany w Stanach Zjednoczonych jako uderzenie w kapitał amerykański. - Amerykanie są naszym sojusznikiem i z tego punktu widzenia też na tę ustawę należy patrzeć - powiedział.

- Oczywiście też mam krytyczne uwagi, nie tylko do TVN, ale nie wypowiadam ich publicznie. Nie recenzuję mediów publicznie. Sprawny polityk powinien sobie radzić w różnych mediach - wskazał.

Zdaniem senatora obecna sytuacja to "gigantyczna promocja stacji TVN". - Po drugie, nawet przeciwnicy tej stacji uważają, że w imię obrony słowa trzeba dać spokój TVN-owi. Ociepla się wizerunek stacji. To jest naturalny mechanizm w takich sytuacjach. Jeżeli się podejmuje działanie, trzeba wziąć pod uwagę tego rodzaju okoliczności - mówił.

Decyzja prezydenta

W piątek Sejm przyjął tzw. lex TVN - czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która - jeśli wejdzie w życie, zmusi właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Według nieoficjalnych informacji prezydent ma skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Lex TVN. Nieoficjalnie: Prezydent Duda nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej