Projekt ustawy poparło 62 łotewskich posłów, 7 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 29 osób nie wzięło udziału w głosowaniu. Przyjęte przepisy mają wejść w życie 15 listopada i obowiązywać do połowy roku 2022. Jak podaje Baltic News Network, prezydium łotewskiego Sejmu ma oceniać nową regulację co najmniej raz na dwa miesiące.

Ustawa o tymczasowych środkach dotyczących deputowanych do Sejmu oraz radnych przewiduje, że od 15 listopada posłowie, którzy nie zaszczepili się na COVID-19 lub w ostatnim czasie nie przeszli tej choroby, nie będą mogli uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu, komisji sejmowych i innych instytucji. Początkowo ograniczenie miało nie dotyczyć pracy zdalnej, ale przepisy zaostrzono. Projekt złożyła koalicja rządząca.

Czytaj więcej

Austria wprowadzi lockdown dla niezaszczepionych obywateli

Spośród niezaszczepionych na COVID-19 i nieposiadających statusu ozdrowieńca z COVID-19 do pracy będą mogli przychodzić ci posłowie i samorządowcy, którzy okażą zaświadczenie od lekarza specjalisty o zaleceniu odroczenia szczepienia na określony czas oraz negatywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2.

Paszporty covidowe łotewscy posłowie będą musieli przedłożyć odpowiedniej sejmowej komisji, o ile wcześniej nie poinformowali miejscowej Kancelarii Sejmu, że posiadają zaświadczenia.

Posłowie, którzy nie zostaną dopuszczeni do prac parlamentu nie będą otrzymywać uposażenia. Zaczną otrzymywać wynagrodzenie dopiero po przedłożeniu certyfikatu covidowego.

Według łotewskiej telewizji państwowej, na Łotwie 9 posłów odmówiło przyjęcia szczepionki na COVID-19.

Według projektodawców, przyjęte w piątek przepisy były konieczna, by promować zaufanie publiczne do polityki rządu w zakresie ograniczania transmisji koronawirusa SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Norwegia: 70 proc. w pełni zaszczepionych, liczba zakażeń rekordowa
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na poprzednim posiedzeniu sejmowej komisji obrony i spraw wewnętrznych kierownik Biura Prawnego Sejmu Dina Meistere mówiła, że proponowane wówczas przepisy są niekonstytucyjne, ponieważ rezultatem ich wprowadzenia będzie zawieszenie prawa do wykonywania mandatu przez zdrowych posłów. Podkreśliła, że żadne państwo Unii Europejskiej nie zdecydowało się dotąd na taki krok.

Przewodniczący komisji obrony Juris Rancāns mówił, że posłowie będą mogli zaskarżyć przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Liczba mieszkańców Łotwy wynosi ok. 1,9 mln. Od pojawienia się SARS-CoV-2 w kraju tym stwierdzono 236 tys. przypadków tego koronawirusa oraz śmierć 3,6 tys. osób w związku z COVID-19.