Charles Michel spontanicznie przyleciał do Warszawy, Angela Merkel zadzwoniła do Moskwy, a Ursula von der Leyen lobbowała w Waszyngtonie. Wszystko to w sprawie ataków hybrydowych Białorusi na Polskę oraz Litwę i Łotwę. Przekaz jest jeden: UE stoi za Polską i popiera jej wysiłki w ochronie granic, zachowanie Łukaszenki jest nieakceptowalne i musi spotkać się z międzynarodową reakcją.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest na tyle trudna, że UE nie krytykuje wprost Polski, za brak przejrzystości jej działań i niewyjaśnione przypadki wypychania imigrantów z naszego terytorium. Ale – jak słyszymy nieoficjalnie w Brukseli – temat poruszył Charles Michel w czasie spotkania z Mateuszem Morawieckim. – Powiedział mu, że w interesie Polski jest, żeby wpuścić międzynarodowych obserwatorów. Brak niezależnego przekazu będzie tylko karmił propagandę wrogą Polsce – relacjonuję przebieg spotkania wysoki rangą dyplomata UE. Ta przejrzystość ma też obejmować dopuszczenie dziennikarzy.
Czytaj więcej
Ostatnie wydarzenia na wschodniej granicy Polski to wielki test solidarności również dla całej Eu...
Jednak w czasie konferencji prasowej po spotkaniu Michel nie był tak stanowczy i nie zajął stanowiska, gdy premier w odpowiedzi na pytanie dziennikarza RMF FM mówił, że media karmią się wrogą propagandą. – To było nieporozumienie, Michel usłyszał we francuskim tłumaczeniu, że to było pytanie do Morawieckiego i dlatego na nie nie odpowiedział – tłumaczą nam źródła z otoczenia przewodniczącego Rady Europejskiej. I przekonują, że Belg rozumie rolę mediów i uważa, że powinny relacjonować z polskiej granicy.
Problemem jest także brak zaproszenia dla przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy mogliby na miejscu sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Polska konsekwentnie odmawia zaproszenia Frontexu, unijnej agencji ochrony granic z siedzibą w Warszawie, tłumacząc, że ma wystarczające środki do ochrony granic. Ale Bruksela odpowiada, że chodzi o przejrzystość, o pokazanie, że to też granica UE i że Polska ma wsparcie Unii. Chce także uruchomić pomoc humanitarną. – Powtarzamy apel o dopuszczenie organizacji humanitarnych do granicy, żeby pomóc tam migrantom – powiedziała Dana Spinant, rzeczniczka Komisji Europejskiej. Warszawa poprosiła tylko w czwartek o przysłanie 2 ekspertów Europolu specjalizujących się w przemycie imigrantów. Nie wiadomo, czy zostaną oni dopuszczeni na tereny przygraniczne.