W Warszawie w piątek odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Po ich zakończeniu szefowie rządów obu państw wystąpili na konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że konsultacje odbyły się 17 września, w rocznicę inwazji Związku Radzieckiego na Polskę.

Czytaj więcej

Podwyżki dla medyków. Morawiecki: Każdy Polak musiałby dołożyć 250 zł miesięcznie

- Dziś widzimy, że te zmory przeszłości, nie tak odległe, jak mogłoby się nam wydawać, mają znaczenie coraz większe także dla teraźniejszości i dla przyszłości. Licho nie śpi, a różne neoimperialne żądze dają o sobie znać i sprawiają, że Polska i państwa bałtyckie, w szczególności Litwa, nie mogą być bierne. Musimy być bardzo aktywni, musimy ze sobą jak najlepiej współpracować - oświadczył premier.

Morawiecki: Rosja wzmacnia swoją potęgę

Szef polskiego rządu wskazywał, że pokój bywa "wartością niezwykle kruchą".

- Rosja wzmacnia swoją potęgę - powiedział Morawiecki, wspominając m.in. o rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach wojskowych Zapad-2021. - Białoruś testuje szczelność naszych granic, próbuje wywołać kryzys migracyjny, a towarzyszy temu inwazja dezinformacji, fake newsów i propagandy, a także ataki cybernetyczne, ataki hybrydowe - zaznaczył.

Czytaj więcej

Białoruś i Rosja wykorzystują Interpol do ścigania opozycjonistów. Polska chce blokady

- Każdy ten gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie. Jestem przekonany, że dzisiaj te polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe do takiej konsolidacji doprowadziły - ocenił Mateusz Morawiecki.

Deklaracja o współpracy bilateralnej

Premier wyraził pogląd, że konsultacje stanowią kolejny krok do zbliżenia "współpracy handlowej, gospodarczej, biznesowej, inwestycyjnej" między Polską a Litwą.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Mateusz Morawiecki poinformował, że uzgodniono "szereg działań o charakterze integrującym nasze stanowiska w bardzo ważnych obszarach, takich jak energetyczny, klimatyczny, kulturowy, naukowy i edukacyjny.

- Nasze wzajemne bezpieczeństwo zależy także od naszej współpracy i to niemalże jest przełożenie na zasadzie 1:1 - powiedział.

- Cieszę się, że razem z panią premier przyjęliśmy wspólną deklaracje, przed chwilą podpisaną, o współpracy bilateralnej - oświadczył premier Morawiecki.

Premier Litwy: Jestem wdzięczna, że Polska pospieszyła Litwie z pomocą

Szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte wyraziła zadowolenie z przebiegu konsultacji. Zapowiedziała, że kolejne tego typu spotkanie zostanie zorganizowane w przyszłym roku na Litwie.

Szimonyte zaznaczyła, że 17 września to data, która pozwala przemyśleć "jak wygląda mapa geopolityczna świata, jakie mamy wyzwania".

Czytaj więcej

Litwa tylko dla legalnych imigrantów

Premier Litwy odniosła się do sytuacji przy granicy z Białorusią. - Ktoś swoja złą wolą pchnął ludzi do uczestniczenia w hybrydowym ataku. To ludzie, których ktoś próbuje przepychać przez granicę UE po to, żeby wzmocnić presję na całą Unię Europejską - mówiła.

- Jestem wdzięczna, że Polska pospieszyła (...), żeby Litwie pomóc. Ta pomoc, wkład sprzętowy i współpraca polityczna ze strony polskiej jest nieoceniona - podkreśliła.

Ingrida Szimonyte zadeklarowała, że Litwa i Polska będą na forum EU mówić jednym głosem. Zapowiedziała też współpracę na forum europejskim w związku z tematem wzmocnienia granicy przed atakami hybrydowymi.