Aksamitna rewolucja w PO?

W maju Grzegorz Schetyna ma stracić stanowisko sekretarza generalnego PO. Tusk nie chce, by układał listy wyborcze

Publikacja: 02.02.2010 01:41

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zdaniem naszych informatorów z kręgów władz Platformy Donald Tusk znalazł sposób na pozbawienie kompetencji decyzyjnych w partii Grzegorza Schetynę, nie ryzykując rozłamu w ugrupowaniu. Jak to zrobi?   Nie przedstawi jego kandydatury do ponownego objęcia funkcji sekretarza generalnego.

– Donald nie pozwoli, by to Schetyna układał listy kandydatów w wyborach samorządowych i parlamentarnych – tłumaczy „Rz” jeden z bliskich współpracowników Tuska.

Zgodnie ze statutem Platformy to sekretarz generalny akceptuje zgłaszanych przez struktury terenowe kandydatów i decyduje o ich kolejności na liście. A że ostatnio Tuska ze Schetyną łączą bardzo chłodne relacje, szef partii nie będzie chciał, by Schetyna miał w niej taką władzę.

Do usunięcia Schetyny ma dojść na majowym kongresie partii.

– Donald planuje wygłosić płomienne przemówienie, w którym powie o czystości partii, etyce, podkreśli, że przed potrójnymi wyborami, jakie czekają PO, we władzach muszą się znaleźć ludzie bez zarzutów i podejrzeń – mówi nam członek władz PO. – Wśród osób, które zaproponuje do kierowniczych stanowisk, nie wymieni Schetyny.

– Kandydata na sekretarza generalnego partii może zgłosić tylko jej przewodniczący – mówi „Rz” Sławomir Neumann.

Stronnicy Schetyny w klubie bagatelizują możliwość niezgłoszenia go przez Tuska. – To pytanie do szefa partii – mówi Rafał Grupiński, wiceszef Klubu PO.

– Nie sądzę jednak, by coś się zmieniło.

Inny bliski współpracownik Schetyny dodaje: – Były próby przekazania części obowiązków Schetyny Pawłowi Grasiowi jako zastępcy sekretarza. Nie udało się. Poza tym taka decyzja premiera na pewno doprowadziłaby do rozłamu w partii.

W styczniu „Rz” ujawniła, że Schetyna zaczął objazd po kraju i spotykał się z terenowymi działaczami. Chciał w ten sposób wesprzeć swoich zwolenników w lutowych wyborach władz PO w regionach, a jednocześnie zapewnić sobie poparcie przed kongresem. Zdaniem naszych informatorów Tusk znalazł sposób, by uciąć ten rajd.

– Ludzie z otoczenia Schetyny opowiadają, że doszło do porozumienia między nim a Tuskiem. Miał on zagwarantować Schetynie pozostanie na stanowisku sekretarza – przyznaje jeden z wiceszefów Klubu PO. – Ale to raczej tylko ich wersja. Najbardziej prawdopodobne, że Tusk nie podjął jeszcze decyzji i wszystko może się zdarzyć.

A bliski współpracownik Tuska dodaje, że premier nie będzie miał żadnych skrupułów, by z porozumienia ze Schetyną się wycofać. – Pod warunkiem że wcześniej w wyborach regionalnych w lutym uda się spacyfikować „schetynowców” – mówi.

– Atmosfera w związku z tymi wyborami rzeczywiście jest gorąca – ocenia jeden z wielkopolskich posłów PO.

– Sądzę, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem na sekretarza, zapadnie w marcu, gdy ostatecznie zostaną podliczone wyniki wyborów w regionie – zaznacza poseł Janusz Palikot.

Paradoksalnie funkcję sekretarza generalnego dla Schetyny może uratować wzrost znaczenia trzeciej frakcji w PO, marginalizowanych dotąd konserwatystów. – Mamy kilkudziesięciu posłów w klubie. A więc należy nam się wpływ na procesy decyzyjne w PO – mówi „Rz” jeden z nich.

– Tę grupę oceniam na kilkanaście osób, jakieś 20 proc. głosów w samej PO. Skupione są wokół Marka Biernackiego, Ireneusza Rasia i Andrzeja Biernata – mówi Palikot.

Jednak dla Tuska konserwatyści mogą być także problemem. Dlaczego? Kontestują bowiem jego plany ścisłej współpracy z politykami lewicy. – Olejniczak jest dla nas do zaakceptowania, ale Cimoszewicz to partyjny beton. Gdyby związał się z PO, mogłoby się okazać, że dla nas w tej partii nie ma już miejsca – grozi jeden z członków frakcji konserwatywnej.

Polityka
Karol Nawrocki czy Rafał Trzaskowski byłby bardziej niezależny od polityków? Najnowszy sondaż
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Polityka
Trzaskowski nie stawił się na debacie w Końskich. Był na wiecu w Kaliszu
Polityka
Mentzen podsumowuje rozmowy z Nawrockim i Trzaskowskim. „Idźcie na te wybory!”
Polityka
Rydliński: Różnica między kandydatami będzie minimalna. To będzie walka „na żyletki”
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Polityka
Dr Bartosz Rydliński: O wyniku wyborów może zdecydować 100 tys. głosów
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont