– Przepisy pozwalające na obciążanie rodziców dodatkowymi opłatami za opiekę nad dziećmi w placówkach państwowych są niezgodne m.in. z gwarantowanym przez konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki – tłumaczyła wczoraj na konferencji prasowej w Sejmie posłanka SLD Bożena Kotkowska. – Jeśli Trybunał potwierdzi nasze wątpliwości, zmusimy rząd Donalda Tuska, aby subwencjonował przedszkola co najmniej w 80 procentach, jak to jest w szkole.
Teraz, po nowelizacji ustawy o systemie oświaty, to gminy w uchwale ustalają, jak wysokie są opłaty za wyżywienie i świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne powyżej bezpłatnych pięciu godzin. Dlatego, jak we wtorek pisała „Rz", opłaty wzrosły średnio o 70 proc. Jedną z najwyższych stawek – 3 zł i 95 gr – wprowadzono w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie). To dwa razy więcej niż przed zmianą przepisów.
Według PJN, które zaapelowało o przysyłanie im informacji o najwyższych stawkach, rekord padł w Swarzędzu. Za dodatkową godzinę rodzice muszą tam zapłacić 6,9 zł.
Tak dużymi podwyżkami zdziwiony jest resort edukacji. – Wojewodowie mogą uchylać uchwały samorządów, jeśli zostały one podjęte z naruszeniem prawa – podkreśla szefowa resortu Katarzyna Hall. I zaznacza, że zgodnie z prawem opłaty muszą być uzasadnione „realną kalkulacją faktycznych kosztów". – Są przypadki, gdy nie do końca wysokość opłat jest faktycznie uzasadniona kosztami – przyznaje.
MEN wydało również w tej sprawie specjalny komunikat, w którym przypomina, że „przedszkola publiczne są prowadzone przez samorządy gminne i rząd nie wpływa na wysokość opłat pobieranych przez nie za ofertę wykraczającą poza bezpłatne pięć godzin edukacji".