19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.05.2019 22:14 Publikacja: 08.05.2019 18:30
Prezydenci Gruzji i Polski we wtorek w Warszawie
Foto: AFP
Urzędująca od niecałych pięciu miesięcy prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili była we wtorek i środę z wizytą w Warszawie, dokładnie w 10. rocznicę powołania do życia przez UE Partnerstwa Wschodniego, które miało przybliżyć do Unii sześć państw postradzieckich. Wśród nich najaktywniejsze są Gruzja i Ukraina (i uważające się za prymusów).
Główne pytanie brzmi, czy Partnerstwo Wschodnie, powstałe z inicjatywy Polski i Szwecji, to jest coś zamiast członkostwa w Unii, jakaś nagroda pocieszenia dla tych, których historia i geografia pozostawiła na zawsze poza Zachodem, czy etap, który trzeba do niej przejść.
W obszernym wpisie na Facebooku premier Słowacji zapewnia o solidarności z Ukrainą i deklaruje chęć kontynuacji "konstruktywnego dialogu". Zaprasza Zełenskiego do rozmów "możliwie jak najszybciej".
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa odbędzie się w miejscu, które cztery lata wcześniej stało się areną dramatycznych wydarzeń – szturmu na Kapitol. Jak zauważa Jędrzej Bielecki: - Wszyscy będą mieli w pamięci, że człowiek, który jako pierwszy w historii USA próbował siłą utrzymać władzę, wraca na najwyższy urząd.
Rząd Tajlandii przesłał do parlamentu projekt przepisów, legalizujących hazard i działanie kasyn w tym kraju.
Powinniśmy bronić Ukrainy jak siebie, a tego nie robimy - mówi w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Vytautas Landsbergis, były przywódca Litwy. Wspomina też kluczowe dla litwy wydarzenia 13 stycznia 1991
Władze w Erywaniu postanowiły rozpocząć proces wstępowania do Unii Europejskiej. Rosja zagroziła bojkotem gospodarczym, Azerbejdżan – inwazją.
Marcin Kulasek ma zostać nowym ministrem nauki. Mimo że Dariusz Wieczorek podał się do dymisji prawie miesiąc temu, cały czas urzędował w resorcie. Premier Donald Tusk dopiero dzisiaj miał podpisać jego rezygnację.
Przeciwko edukacji zdrowotnej w szkole protestują chyba tylko ci, którzy nie przeczytali podstawy programowej z tego przedmiotu. Bo, mam nadzieję, że politycy nie próbują zbić kapitału politycznego na zdrowiu i dostępie do edukacji najmłodszych obywateli.
Warner Bros. Discovery, Telewizja Polska i Grupa Polsat – tak wygląda podium nadawców, którym w 2024 roku widzowie telewizji linearnej i serwisów na życzenie poświęcili najwięcej czasu. Czyli ile?
Jeśli jedną ręką władza zamierza dobić sądownictwo weryfikacją statusu jednej trzeciej sędziów z powodu wadliwego procesu powołania, a drugą macha na pociągnięcie do odpowiedzialności osoby podejrzewanej o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, to chyba coś jest nie tak.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
- Duże różnice na samym początku wynikały z prostej przyczyny – Karol Nawrocki nie był znaną osobą. Prognozowałem, że wyniki będą się wyrównywać i tak dokładnie się stało - skomentował malejącą przewagę nad rywalami kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski.
Nawet jeden sondaż, który pokazuje spadek poparcia dla Rafała Trzaskowskiego i wzrost notowań Sławomira Mentzena, powinien być sygnałem alarmowym dla KO. Jeszcze większym są informacje o możliwym starcie w wyborach kandydatów, którzy w II turze mogą wzmocnić Karola Nawrockiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas