Spośród krajów, w których wielu mieszkańców w wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało na eurosceptyków, najwięcej głosów na antyunijnych reprezentantów oddali wyborcy z Francji i Włoch. W tym gronie nie znaleźli się Polacy. Jedyne eurosceptyczne ugrupowanie, którym była Konfederacja, nie zdobyło ani jednego mandatu, a jak wynika z badań, zdecydowana większość Polaków to euroentuzjaści.

Jak pisaliśmy na rp.pl w maju, większość mieszkańców Unii Europejskiej nie wierzy, aby przetrwała ona kolejne 20 lat. W wyniku ostatnich wyborów europejskich ławy w Brukseli wypełni wielu parlamentarzystów niechętnych Wspólnocie. Czy majowe wybory do Parlamentu Europejskiego stworzyły nowy ład, czy tylko zmieniły bilans sił w starym? Kiedy więc nastąpi koniec Unii Europejskiej jaką znamy? I jaki może być jej „nowszy model"?

Podczas kolejnej debaty zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej" wraz z zespołem Facebooka, uczestnicy zastanowią się, czy wysoka frekwencja w wyborach oznacza, że dla Polaków UE stała się ważniejsza, czy była to tylko kwestią napięcia w polityce wewnętrznej.

Redaktorzy wraz z gośćmi będą rozmawiali także o tym, czy wybory pokazały jak ma wyglądać polska obecność w UE i postarają się opisać podział polityczny w Polsce przez pryzmat unijny.

Goście przeanalizują sytuację nie tylko w kraju, lecz w całej Wspólnocie. Zastanowią się nad tym, jakie konsekwencje może mieć rozdrobnienie sceny politycznej w Europie, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie czy populizm i nacjonalizm, których tak bardzo obawiano się przed wyborami, rzeczywiście triumfuje.

Ważnym elementem dyskusji będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy popularność słowa „exit" rozszerzy się poza Wielką Brytanię. Czy czekają nas kolejne odejścia państw rządzonych przez eurosceptyków? Czy nastroje w państwach członkowskich jeszcze się pogorszą?

Spotkanie z ekspertami będzie także okazją do zastanowienia, czy wyższa frekwencja sprawi, że większa będzie także legitymizacja UE? Podczas debaty redaktorzy wezmą również na tapetę tzw. spitzenkandydatów, by spytać gości, jak na demokrację w Europie wpływa obecność na scenie politycznej znanych nazwisk i głośnych politycznych osobowości.

Wokół tych wszystkich pytań będzie się toczyła kolejna dyskusja „Rzeczpospolitej" i Facebooka, która odbędzie się 7 czerwca. Wydarzenie poprowadzą Cezary Szymanek, redaktor naczelny rp.pl, oraz Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".

W debacie będą uczestniczyli profesor Marek Cichocki z Collegium Civitas, doktor habilitowany Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego, Agata Szczęśniak, socjolożka, komentatorka polityczna, publicystka OKO.press i Krytyki Politycznej.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Zapraszamy na transmisję z debaty w piątek o godzinie 12.00 na www.rp.pl.