Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

43-letni Andrzej Duda - prawnik, współpracownik tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Po objęciu urzędu chce przedstawić projekty ustaw dot. reformy emerytalnej i kwoty wolnej od podatku.

Aktualizacja: 06.08.2015 17:47 Publikacja: 06.08.2015 09:41

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

18:07

Proboszcz z Lipnicy Murowanej, ksiądz Zbigniew Kras będzie kapelanem prezydenta Andrzeja Dudy - współpracownicy prezydenta potwierdzili PAP informacje medialne. Czytaj więcej

17:50

Zapowiada się prezydent bardziej administrujący, urzędujący niż porywający – ocenił psycholog Jacek Santorski, komentując początek prezydentury Andrzeja Dudy. Ekspert nie spodziewa się, że w czasie kadencji Dudy dojdzie do rewolucyjnych zmian w polskiej polityce.

17:20

Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach pod tym wpisem. Na kilka z nich o godz. 19:30 odpowiem podczas transmisji video na żywo z Pałacu Prezydenckiego - napisał na Facebooku prezydent

17:08

"Naprawa Polski jest możliwa, zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby zrealizować to, co obiecałem"

17:06

"Nie żartowałem, ten pałac będzie otwarty na duże inicjatywy społeczne, na postulaty obywatelskie, ludzie muszą mieć poczucie, że mają coś do powiedzenia w swoim państwie"

16:59

- 10 kwietnia 2010 roku umieliśmy być razem, potem ktoś nas podzielił - kontynuował Duda

16:53

Rozpoczęło się wystąpienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim. Prezydent podziękował ludziom, że mimo wysokiej temperatury, tak tłumnie zebrali się przed pałacem

16:35

Na 16.30 zaplanowana była konferencja prasowa prezydenta przed Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda przedziera się przez tłum ludzi zgromadzony przy Krakowskim Przedmieściu

16:28

Będziemy mieli prezydenta prawicowego, wiernego tradycji katolickiej, szukającego wskazówek płynących z Episkopatu – powiedział politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Olgierd Annusewicz, komentując zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.

16:20

16:10

- Z całą pewnością panie ministrze będę z panem współpracował ws. planu modernizacji polskiej armii - powiedział do Tomasz Siemoniaka prezydent

16:07

- Oczywiście jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i to dobrze. Dobrze, że możemy mieć w tych siłach oparcie, dobrze żeby wspierały nas jeszcze bardziej, ale tak jak każde państwo, które ma ambicje, powinniśmy być państwem, które ma armię silną, sprawną i bardzo dobrze wyposażoną, bo bohaterskich żołnierzy nam nie brakuje - powiedział Duda.

16:01

- To wyjątkowa dla mnie chwila - zaczyna swoje wystąpienie prezydent.

15:59

Prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wokół słychać było głosy ludzi skandujących "Andrzej Duda!"

15:57

15:54

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

15:52

15:45

Swoje przemówienie rozpoczął szef MON Tomasz Siemoniak. Wiceprezes Rady Ministrów podziękował za słowa orędzia i zapewnił o współpracy z prezydentem.

- Zwracam sie do pana prezydenta o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy - powiedział Siemoniak.

15:40

15:39

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się uroczystość przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP.

15:35

Wszystkie najważniejsze media na Ukrainie odnotowały uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. 

Portal tygodnika „Nowoje Wriemia” wymienił zaprzysiężenie Dudy wśród ośmiu najważniejszych wydarzeń na świecie. Internetowa gazeta „Ukrainska Prawda” wybija natomiast, że na uroczystości w Sejmie nie było szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. 

Zaprzysiężenie nowego szefa państwa było na żywo transmitowane przez stację telewizyjną „Espreso.tv”. Na jej stronie internetowej umieszczono także artykuł zatytułowany „Co Ukraińcy powinni wiedzieć o polityce Andrzeja Dudy?”.

15:30

Podczas uroczystości przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej.

Po zakończeniu uroczystości prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wróci pieszo do Pałacu Prezydenckiego.

15.23

Prezydent Andrzej Duda o 15.30 na Placu Piłsudskiego przejmie zwierzchnictwo nad armią.

15.11

15.07

Para prezydencka - Agata i Andrzej Dudowie - została uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego.

Na dziedzińcu na parę prezydencką oczekiwała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała hymn.

Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda" oraz "Witaj w domu".

15.05

"Traktuję te ordery jako wielkie zobowiązanie" - przypominamy wystąpienie Andrzeja Dudy na Zamku Królewskim.

15.00

14.55

Tymczasem Anna Grodzka ogłosiła na swoim profilu na Facebooku, że nie będzie kandydować w jesiennych wyborach parlamentarnych.

14.36

Małgorzata Sadurska będzie szefową Kancelarii Prezydenta, Adam Kwiatkowski - szefem gabinetu, Maciej Łopiński - szefem zespołu doradców - powiedział prezydent Andrzej Duda. Za sprawy zagraniczne będzie odpowiadał Krzysztof Szczerski, a za sprawy kultury - Wojciech Kolarski.

Ogłoszenie składu nastąpi jutro o godz. 12.

14.32

Informując o objęciu przez Andrzeja Dudę urzędu prezydenta RP i relacjonując jego orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym, media w Rosji wyeksponowały tę część wystąpienia, w której mówił on o potrzebie większej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

14.23

- Prezydent Andrzej Duda będzie miał wielką szansę, by odegrać ważną rolę dla bezpieczeństwa Polski w Europie - oceniła córka zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Marta Kaczyńska. Dodała, że jest wzruszona słowami o swoim ojcu.

Oceniła, że ważne było też to, że Duda mówił o sprawach polskiej kultury oraz o Polakach, którzy od wielu lat pozostają poza granicami kraju.

- Im trzeba pomóc i bardzo się cieszę, że prezydent zwrócił na to uwagę. Pamiętam, jak bliskie sercu mojej mamy oraz taty były losy Polaków w Kazachstanie i innych częściach świata - którzy chcieliby wrócić do kraju, ale nie mogą - mówiła.

14.17

Andrzej Duda powiedział: "To dla mnie wielki zaszczyt, że stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów, o wielkiej tradycji niepodległej Polski".

14.14

"Chciałbym zapewnić wszystkich, że będę czynił wszystko, by nawiązać do najlepszych tradycji orderów" - powiedział Andrzej Duda.

14.05

Andrzej Duda w przemówieniu na Zamku Królewskim powiedział, że to wielka dla niego chwila, chwila zaszczytu. "Oto stałem się kawalerem dwóch orderów".

14.03

Andrzej Duda na Zamku Królewskim odbiera odznaczenia: Order Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Były premier, członek kapituły Orderu Orła Białego Jerzy Buzek odczytał proklamację stwierdzającą, że Duda jako prezydent został włączony w poczet kawalerów Orderu Orła Białego, stał się Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym kapituły. Podobną proklamację dotycząca Orderu Odrodzenia Polski odczytała jego kanclerz Magdalena Fikus.

13.54

13.50

Przypominamy orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone po zaprzysiężeniu przez Zgromadzenie Narodowe.

13.30

Para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie jest już w Zamku Królewskim, gdzie odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. 

Uroczystość na Zamku ma się rozpocząć o godz. 14. Parę prezydencką ma przywitać dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Podczas uroczystości zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Prezydent z tytułu wyboru na urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej. Order Odrodzenia Polski nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

13.28

Wzdłuż całej trasy zgromadzili się ludzie, skandowali "Andrzej Duda" i "nasz prezydent". Część z nich trzymała biało-czerwone flagi, niektórzy byli w strojach ludowych.

13.25

Anne Applebaum na Twitterze o orędziu Andrzeja Dudy. "Wydaje się, że bardziej przejmuje się Niemcami niż Rosją. Zadziwiająco zły czas na tego typu naiwność" - napisał.

13.17

Para prezydencka idzie przez szpaler żołnierzy z Archikatedry św. Jana Chrzściciela do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

12.58

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował na Twitterze Andrzejowie Dudzie zaprzysiężenia na prezydenta. "Witam naszych sąsiadów w ważnym momencie dla Polski" - napisał.

12.55

12.47

- Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za innych; za naszą ojczyznę i za siebie nawzajem - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii podczas mszy.

12.45

Prymas zwrócił się do Andrzeja Dudy: "Wypełnianie zobowiązań wynikających z przysięgi złożonej przed Zgromadzeniem Narodowym "staje się dla pana prezydenta praktycznym wyrazem troski o wspólne dobro, służbą dobru wspólnemu, a przez to - jak mówił papież Franciszek - "doskonałą formą miłości".

12.43

12.37

- Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania, a zwłaszcza przez uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny człowieczeństwa - wskazał prymas Polski abp Wojciech Polak.

12.34

12.17

12.13

12.07

Abp Gądecki: przez swoje nauczanie Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską, a niewątpliwie jedynie nakłada na wiernych moralny obowiązek wierności przekonaniom.

"Kierujemy teraz nasze myśli ku Bogu, prosząc Go o wszelkie błogosławieństwo dla pana prezydenta, a razem z nim o wszystkie konieczne dary Ducha Świętego, aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań, angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny, abyśmy wszyscy mogli żyć w szczęściu i pokoju dla Boga i ojczyzny" - powiedział na wstępie mszy św. abp Gądecki.

Zwrócił się do zgromadzonych o modlitwę za uproszenie dla prezydenta "ducha miłości do ojczyzny" i "ducha pokory".

12.00

11.50

Rozpoczęła się msza święta w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej przewodniczy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

11.45

W orędziu prezydenta Andrzeja Dudy padło ważne słowo: wspólnota oraz przesłanie, że razem możemy więcej. Jestem zatem pełen wiary - komentował szef PSL, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Wszystko było na poziomie sloganów wiecowych, a nie głowy państwa - tak ocenił orędzie prezydenta Andrzeja Dudy lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

11.38

Były prezydent Lech Wałęsa skrytykował plany prezydenta Dudy dotyczące objazdu Polski. – Parę razy pojedzie, ale dostanie pomidorem czy jajem i prędzej czy później przestanie jeździć - powiedział w rozmowie z TVP Info.

11.36

11.34

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą opuścili po godz. 11.30 budynek parlamentu, w którym odbyła się uroczystość zaprzysiężenia.

Para prezydencka weźmie teraz udział we mszy świętej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela inaugurującej prezydenturę Dudy.

11.33

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w komentarzu "Lodowaty wiatr od Wschodu" opublikowanym w dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta, ostrzega, że sukcesy prawicowych narodowców mogą zakłócić relacje Polski z Europą.

11.32

Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Pytanie brzmi, jak dalece będzie chciał i mógł uniezależnić się od swej dawnej partii, Prawa i Sprawiedliwości, oraz prowadzić ponadpartyjną politykę - pisze niemiecka prasa.

11.22

11.20

Robert Mazurek z Plusa Minusa rozmawiał z Andrzejem Dudą tuż po wygraniu przez niego wyborów prezydenckich. Przypominamy wywiad "Jestem energetycznym wampirem".

11.15

11.00

10.59

Małgorzata Sadurska będzie szefową Kancelarii Prezydenta, Adam Kwiatkowski - szefem gabinetu, Maciej Łopiński - szefem zespołu doradców - powiedział prezydent Andrzej Duda. Za sprawy zagraniczne będzie odpowiadał Krzysztof Szczerski, a za sprawy kultury - Wojciech Kolarski.

10.58

Nowo zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda spotkał się w gabinecie marszałka Sejmu z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.

Następnie Andrzeja Dudy udał się do Gabinetu Prezydenta RP znajdującym się w korytarzu marszałkowskim w budynku Sejmu.

10.53

10.50

Dalszy plan uroczystości:

Prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

Po mszy prezydent w krypcie archikatedry złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przejdzie do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam prezydent złoży kwiaty.

O godz. 13.30 para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Na trasie do Zamku będzie stał szpaler żołnierzy.

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

10.48

Uroczystości związane z zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy na prezydenta przeniosą się teraz do Archikatedry Jana Chrzciciela, Pałacu Prezydenckiego i na Plac Piłsudskiego.

10.47

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod znajdującą się w Sejmie tablicą upamiętniającą 18 parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem.

Źródło: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

10.44

Piotr Duda, szef "Solidarności" skomentował słowa Andrzeja Dudy o młodych ludziach. Przyznał, że "S" od dawna pochyla się nad problemem umów śmieciowych.

Ocenił też obietnicę Andrzeja Dudy dot. obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

"Pan prezydent podsumował to, co było w kampanii. Mówił o polityce zagranicznej, ale sporo miejsca poświęcił polityce społeczno-gospodarczej" - powiedział Piotr Duda.

10.42

Po uroczystości zaprzysiężenia para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Prezydent Duda pożegnał Komorowskiego w hallu głównym Sejmu. Były prezydent wraz z małżonką opuścili Sejm.

Ok. godz. 10.40 Duda spotyka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.

10.40

Tymczasem przypominamy rozmowę Beaty Szydło w Salonie Politycznym Trójki. Wiceprezes PiS Beata Szydło odniosła się do deklaracji premier Ewy Kopacz o współpracy z prezydentem Dudą oraz propozycji zwołania Rady Gabinetowej. Jej zdaniem, apel Kopacz do nowego prezydenta był nietrafiony.

10.38

Bronisław Komorowski zapytany o komentarz do zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta powiedział: "Byli prezydenci nie powinni niczego komentować". "Chciałbym uszanować dzień prezydenta Andrzeja Dudy" - dodał.

10.37

10.32

Były prezydent Lech Wałęsa poproszony o komentarz do zaprzysiężenia Andrzeja Dudy powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że "demokracja to wojna każdego z każdym".

10.31

Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty pod tablicą upamiętniającą Macieja Płażyńskiego oraz innych posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

10.30

10.27

Sekretarz Zgromadzenia Narodowego Jagna Marczułajtis-Walczak odczytuje w Sejmie protokół z zaprzysiężenia.

10.26

- Mam też poczucie wielkiej odpowiedzialności. Wierzę, że się uda. Dziękuję bardzo - zakończył orędzie Andrzej Duda.

10.24

- Podchodzą do mnie ludzi na ulicy i mówią: "Dzień dobry, nie głosowaliśmy na Pana, ale liczymy, aby dotrzymał Pan swoich obietnic" - powiedział Andrzej Duda. - Wtedy mam poczucie, że zostałem wybrany przez naród.

10.23

- Szanowni Państwo, nasz wielki rodak Jan Paweł II mówił: "Wymagajcie od siebie, nawet wtedy, kiedy inni od nas nie wymagają". Wymagają - od nas, od polityków, powinniśmy być razem i razem służyć ludziom. To wielkie zdania na najbliższe lata - przede wszystkim dla mnie. Liczę, że będę miał Państwa wsparcie - powiedział Andrzej Duda.

- My Polacy, mamy wielką historię i nie mamy się czego wstydzić. Powinniśmy być z niej dumni - dodał prezydent.

10.16

Andrzej Duda dodał, że wielu Polaków mieszka poza krajem i chce tu wrócić. - To jest zadanie dziejowe do wykonania - powiedział prezydent.

10.15

Prezydent mówił o polityce międzynarodowej: - Ważne są dobre stosunki z sąsiadami. Tam, gdzie sytuacja jest trudna, powinniśmy podjąć szczególne wysiłki.

Dodał jednak, że polityka zagraniczna to nie tylko ta wielka polityka, ale też i ta mała, dotycząca Polaków za granicą. - Tysiące rodaków jest rozsianych poza granicami kraju. Oni potrzebują kontaktu z Polską - powiedział Duda. Dodał, że polonia chce włączyć się w działanie na rzecz Polski. - Ale trzeba do nich wyciągnąć rękę - zaznaczył.

10.14

- Polityka zagraniczna nie może podlegać rewolucji, ale wymaga korekty - powiedział Andrzej Duda i dodał, że bardzo ważną kwestią jest zbudowanie silnej armii. - To podstawa niepodległości i suwerenności obywateli - dodał. - To jedno z najważniejszych aktualnie zadań - ocenił Duda.

Przyznał, że Polska potrzebuje większej obecności NATO. - Podjąłem już rozmowy w tej sprawie. To dla mnie niezwykle ważne - podkreślił.

10.13

- Musimy zacząć naprawiać Rzeczpospolitą. Musimy wyciągnąć rękę do młodzieży, która wyjechała z Polski - powiedział Duda.

10.12

- Ludzie marzą o wspólnocie, która powstała w latach osiemdziesiątych. Mówię o "Solidarności". Proszę o wzajemny szacunek, o szanowanie swoich praw. Proszę, abyśmy umieli szanować się nawzajem. Mówię to do polskich polityków, mówię to także do siebie. Tylko wtedy, kiedy jesteśmy wspólnotą, możemy naprawić Polskę - powiedział Andrzej Duda.

10.09

"Drodzy rodacy, dziękuję za wybór, za obecność. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem - choć wielu w to wątpi. Jestem człowiekiem niezłomnym" - powiedział Duda.

Zobowiązał się do złożenia projektów ustaw obniżających wiek emerytalny i podwyższającej kwotę wolną od podatku. "Nie zapomniałem o moich zobowiązaniach, choć już zostałem prezydentem" - powiedział Duda.

10.07

Andrzej Duda podziękował swoim poprzednikom. Dodał jednak, że chce podziękować temu prezydentowi, którego nie ma już pośród nas. "Chciałbym podziękować profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu".

Po tym słowach, na sali Sejmowej rozległy się głośne brawa.

"Obok niego dojrzewałem do polityki" - kontynuował prezydent Duda.

10.05

Duda rozpoczął orędzie od słów: "Drodzy rodacy. Jestem niezwykle wzruszony, Dziękuję bardzo.

Szanowni Panowie Prezydenci, szanowne panie i panowie marszałkowie Sejmu i Senatu, wysokie zgromadzenie narodowe, państwo premierzy, rado ministrów, eminencje, ekscelencje, dostojni goście.

Dziękuję, że jesteście Państwo, że jesteście ze mną na tej sali (...)

Dziękuję także moim rodakom, którzy są daleko, poza granicami kraju i łączą się z nami.

Dziękuję, że jesteście ze mną i mnie wspieracie.

Dziękuję rodzinie, przyjaciołom, wszystkim tym, którzy dobrze mi życzyli.

Tym wszystkim, którzy są dzisiaj ze mną, wszystkim Polkom i Polakom".

10.04

Andrzej Duda złożył przysięgę i został prezydentem.

10.03

Zgromadzenie Narodowe otworzyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Odegrano hymn Polski.

10.00

Rozpoczęło się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta.

Złoży on przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, wygłosi orędzie, przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i odbierze insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Walkę o urząd prezydenta Andrzej Duda wygrał 24 maja w II turze wyborów, pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent elekt złoży przysięgę w ten sposób, że podczas wygłaszania tekstu, będzie trzymał dłoń na tekście Konstytucji. Będzie to powrót do zwyczaju z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Do zaprzysiężenie zostanie użyty specjalny egzemplarz Konstytucji, przepisany pismem ręcznym artystycznym i na specjalnym importowanym drogim papierze.

 

 

Źródło: Facebook


Trzy miesiące zajęło krakowskiej artystce, Ewie Landowskiej, wykaligrafowanie tekstu Konstytucji RP.

Prymas: troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny człowieczeństwa.

Czytaj także: Kłopoty z ceremoniałem

Czytaj także: Andrzej Duda na żywo na Facebooku

Czytaj także: Andrzej Duda to szczęściarz

Czytaj także: Nie przesadzić z symboliką

Czytaj także: Kredyt zaufania dla Dudy

Prezydentura Andrzeja Dudy - napisali o niej w "Rzeczpospolitej":

Czy ślubujący dziś narodowi Andrzej Duda ma prowadzić kraj jak jego poprzednik – w sposób wyważony, w ślad za wizją i koncepcjami rządzącej koalicji – czy próbować zyskać większą autonomię, definiować cele po swojemu i próbować je realizować w praktyce? - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota

Wyzwaniem dla Andrzeja Dudy będzie nowa żelazna kurtyna na naszej wschodniej granicy - pisze szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński

Dynamika nowego układu obsadzi nowego prezydenta w roli aktywnej głowy państwa, bo nikt inny nie będzie w stanie go zastąpić ani w roli czynnika stabilizacji politycznej, ani wyznaczania celów rządzenia – pisze były marszałek Sejmu Ludwik Dorn

Należy jednak uważać i nie dopuścić do tego, by przeciwnicy Andrzeja Dudy zmobilizowali opinię publiczną, zwłaszcza europejską, tak jak to się stało po tym, gdy Viktor Orbán został premierem Węgier w 2010 roku - pisze publicystka Irena Lasota

Ekipa prezydenta Dudy swoją uwagę powinna poświęcić skargom działaczy polonijnych na niedostateczne wspieranie finansowe ich organizacji przez rządy Niemiec i Polski – pisze publicysta Andrzej Stach

Andrzej Duda deklarował podczas kampanii, a także w wywiadach udzielonych już po wyborach, że jako prezydent chce być "kreatorem dialogu społecznego", zapowiadał także aktywną prezydenturę. "Prezydent, kiedy zostaje wybrany, ma służyć narodowi, ma słuchać i być otwartym; drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte" - mówił Duda tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Podkreślał, że jego prezydentura będzie taką, która rozumie, co to polska racja stanu, wie, że ma służyć społeczeństwu, będzie otwarta na dialog z różnymi grupami społecznymi, a jej ważnym elementem na być działanie na rzecz wsparcia rodzin i wszystkich tych, którym żyje się najtrudniej.

Czytaj także: Duda: Ustąpię, jeśli nie złożę projektów

Czytaj także: Duda: Prezydenturę zacznę od emerytur

W weekend po zaprzysiężeniu Duda wyruszy w objazd po Polsce. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury. Podczas pierwszych 100 dni przyszły prezydent będzie miał napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Unii Europejskiej. We wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Duda wygrał z Komorowskim

Pod koniec maja Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na urząd prezydenta RP. "Prezydent musi wczytać się w konstytucję, w przepis, w którym napisane jest, że prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych przez naród. Narodowi, społeczeństwu i Rzeczypospolitej ma służyć przede wszystkim. Tak właśnie rozumiem prezydenturę" - oświadczył.

Zwrócił się też wtedy do premier Ewy Kopacz i większości sejmowej, aby do momentu objęcia przez niego urzędu wstrzymali się od podejmowania poważnych decyzji, szczególnie o charakterze ustrojowym.

Także pod koniec maja prezydent elekt zrzekł się członkostwa w PiS i podziękował politykom tej partii za wiele lat współpracy. Szef PiS Jarosław Kaczyński pogratulował mu wówczas wyniku i sposobu, w jaki prowadził kampanię prezydencką.

W połowie czerwca podczas konwencji PiS mówił o ideach, które będą przyświecać jego prezydenturze. Mówił o "idei budowy państwa sprawiedliwego dla wszystkich; idei budowy państwa, w którym każdy obywatel będzie równo traktowany; idei budowy państwa, które będzie sprawiedliwe dla swoich obywateli, które będzie umiało bronić słabszych i nie będzie musiało bać się silnych".

Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim

W ciągu najbliższych dni prezydent Andrzej Duda zamieszka wraz z żoną Agatą w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.

Współpracownicy prezydenta elekta poinformowali PAP, że prezydent do Pałacu Prezydenckiego wprowadzi się możliwie najszybciej po zaprzysiężeniu. Nie jest planowany poważny remont wnętrz pałacu, ale konieczne jest umeblowanie pomieszczeń, w których prezydent będzie pracował i mieszkał. "Wnętrza pałacu są w dobrym stanie. Nie widzę sensu w przeprowadzaniu poważnego remontu bez potrzeby i w wydawaniu na ten cel publicznych pieniędzy" - powiedział PAP prezydent elekt Andrzej Duda.

Dotąd prezydent elekt pracuje i przyjmuje gości w warszawskim pałacyku przy ul. Foksal, będącym w gestii MSZ. Z rodzinnego Krakowa - jak wcześniej zapowiadali rodzice nowo wybranego prezydenta - nie przeprowadzi się córka pary prezydenckiej Kinga Duda.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Rodzice Andrzeja Dudy całe swoje życie zawodowe związali z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Ojciec - Jan Tadeusz Duda jest profesorem nauk technicznych, zaś Janina Milewska-Duda, profesorem nauk chemicznych.

Duda ukończył krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W lutym 1997 roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od października 2001 r. został zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. W styczniu 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym". Jest wykładowcą prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, na urlopie bezpłatnym. Wiosną 2005 r. założył własną kancelarię prawną.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości - został ekspertem ds. legislacji. Wraz z Arkadiuszem Mularczykiem jako ekspert PiS przygotowywał w 2005 r. tekst nowelizacji ustawy lustracyjnej. Od 1 sierpnia 2006 r. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W resorcie, którym kierował Zbigniew Ziobro, odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 r., reprezentując Polskę, podpisał europejską umowę o ochronie dzieci przed molestowaniem.

Od listopada 2007 do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu powołanym przez Sejm. Od stycznia 2008 roku był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dymisję z tego stanowiska złożył w lipcu 2010 r. po wyborze Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Prezydenccy ministrowie - Jacek Sasin, Maciej Łopiński, Małgorzata Bochenek, Andrzej Duda i Bożena Borys-Szopa - napisali wtedy w liście: "Mieliśmy honor cieszyć się zaufaniem męża stanu, człowieka wyjątkowego, nie tylko dzięki swoim osobistym przymiotom, ale przede wszystkim w kontekście Jego bezwarunkowej lojalności wobec Polski i narodu polskiego, dzięki Jego patriotyzmowi - mądremu, odważnemu i niezłomnemu. Wzięliśmy skromny udział w realizacji Jego programu, w urzeczywistnianiu Jego wizji Polski solidarnej, sprawiedliwej, szanowanej w świecie, silnej i zasobnej".

Duda zawsze podkreślał, że praca w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego była dla niego zaszczytem. Często towarzyszył córce Lecha Kaczyńskiego - Marcie, gdy odwiedzała grób rodziców w Katedrze na Wawelu.

W 2010 roku, w wieku 38 lat, Duda kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Startował pod hasłem "Kraków przyszłości", a w kampanii podkreślał, że Kraków potrzebuje zmian i nowej energii. Uzyskał 56 302 głosy i nie przeszedł do drugiej tury wyborów, w której zmierzyli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Duda został wówczas radnym Krakowa; zrezygnował z mandatu radnego po wyborach parlamentarnych z 2011 r., gdy startując z listy PiS, zdobył 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i został posłem. Od listopada 2013 do stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym PiS. Zdobył mandat w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (startował z listy PiS). Po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich ówczesny marszałek Sejmu Radosław Sikorski wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Dudy.

Komitet Dudy złożył w PKW blisko 1,6 mln podpisów z poparciem dla jego kandydatury na prezydenta; najwięcej ze wszystkich kandydatów.

Szef PiS Jarosław Kaczyński rekomendację dla Dudy jako kandydata na prezydenta ogłosił w listopadzie ubiegłego roku. "Polsce potrzebny jest nowy pierwszy obywatel Rzeczypospolitej. Człowiek, który będzie miał odwagę i determinację Józefa Piłsudskiego, tę, którą przejął Lech Kaczyński. Człowiek, który będzie potrafił wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za tę ogromną zmianę, której potrzebujemy" - mówił wówczas Jarosław Kaczyński.

Polityka
Czy Jarosław Kaczyński powinien ponieść karę? Wyniki sondażu, Polacy podzieleni
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Wybory prezydenckie
PSL nie wystawi własnego kandydata w wyborach prezydenckich. Ludowcy poprą Szymona Hołownię
Polityka
Rozliczanie PiS. Adrian Zandberg: Ludzie już żyją czymś innym
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Pojawił się nowy kandydat. Kim jest?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Tobiasz Bocheński odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. "Nie ukrywałbym"