Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.04.2017 18:34 Publikacja: 26.04.2017 18:31
Foto: rp.pl
To najkrótsze możliwe podsumowanie trzech głównych sfer, które są kluczowe dla naszego kraju przed przyjęciem w sobotę na posiedzeniu Rady Europejskiej dokumentu określającego wytyczne negocjacyjne ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Sobotnie posiedzenie RE i przyjęcie wytycznych będzie najważniejsze od chwili, gdy Wielka Brytania notyfikowała formalnie zamiar wyjścia ze Wspólnoty. Czas ucieka, bo zgodnie z obowiązującym obecnie unijnym prawem są na to dwa lata od 29 marca 2017 r. Szymański podkreślił, że "do tej pory byliśmy przygotowani, że przyspieszenie przygotowań po stronie unijnej ws. negocjacji, prace nad wytycznymi, prace KE nad dyrektywami negocjacyjnymi będą tym momentem, który zdecyduje o terminie rozpoczęcia tych negocjacji w maju". - Dziś wiemy, że ze względu na przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii te negocjacje rozpoczną się po sformowaniu nowego gabinetu, po 8 czerwca – dodał. Dla politycznego kształtu całego procesu będzie też ważne, jak będzie wyglądać manifest Partii konserwatywnej na wybory. Ten manifest będzie poświęcony głównie Brexitowi, a Bruksela będzie bardzo uważnie obserwować to, na ile będzie różnić się w formie i treści do listu z instrukcją negocjacyjną.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących p...
Któremu z polityków ufa dziś najwięcej Polek i Polaków? W najnowszym rankingu zaufania CBOS pierwsze miejsce zaj...
W programie „Rzecz o polityce” Michał Kolanko rozmawiał z dr. Karolem Wałachowskim z Uniwersytetu Ekonomicznego...
Rozumiem koncepcję zakładającą, że wszyscy liderzy koalicyjni znajdują się w rządzie. Dziś są w nim premier Dona...
Ponad 57 proc. Polaków deklaruje brak zaufania do premiera Donalda Tuska – wynika z najnowszego sondażu IBRiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas