PIT: udostępnianie apartamentu na doby z ryczałtem

Właściciel apartamentu w nadmorskim kurorcie zapłaci 8,5 proc. podatku, jeśli udostępnia go turystom na doby.

Publikacja: 31.07.2019 08:20

PIT: udostępnianie apartamentu na doby z ryczałtem

Foto: Adobe Stock

Rozliczenie najmu krótkoterminowego od dawna budzi wątpliwości. Fiskus często uznaje taką działalność za biznes, od którego nie można płacić zryczałtowanego podatku. W najnowszej interpretacji skarbówka zgodziła się jednak, że jeśli mieszkanie jest udostępniane w sposób nieprofesjonalny, poza działalnością gospodarczą, to właściciel zapłaci ryczałtem.

Czytaj także:

VAT: Wynajem mieszkań na doby za pośrednictwem portali – bez paragonu

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który kupił apartament nad morzem. Jest to dla niego lokata kapitału, alternatywa dla lokaty bankowej. Napisał, że w okresach, kiedy nie będzie korzystał z niego osobiście, głównie w miesiącach letnich, chciałby wynajmować go krótkoterminowo na doby przez portal internetowy. Firma prowadząca portal będzie pobierała z tego tytułu prowizję.

Zastrzegł, że najem nie będzie prowadzony w sposób zorganizowany. Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności marketingowej ani świadczył dodatkowych usług, jak np. wyżywienie czy sprzątanie. Zapytał, czy będzie to przychód z najmu prywatnego, który może opodatkować ryczałtem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że przychody z najmu można zaliczyć do dwóch źródeł: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza biznesem mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc. Płaci się go od przychodu, bez odliczenia kosztów.

Inaczej rozlicza się najem w działalności gospodarczej, który w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT prowadzony jest dla zysku, we własnym imieniu, bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Podatek płaci się na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc., po odjęciu kosztów.

„Skoro apartament nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą oraz wnioskodawca nie będzie wynajmował nieruchomości w sposób wskazujący na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia działalności gospodarczej, to najem będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT" – czytamy.

To oznacza, że właściciel może wybrać ryczałt według stawek 8,5 i 12,5 proc.

Wcześniej dyrektor KIS zgodził się na rozliczenie ryczałtem wynajmu kawalerki, którą właściciel chce udostępniać na doby, a ofertę zamieści na portalu ogłoszeniowym. Mówi o tym interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.215.2019.2.AP).

W innej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011. 215.2019. 1.AK) skarbówka uznała jednak, że jeśli właściciel skorzysta z usług portalu rezerwacyjnego, to spełni już przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas nie ma prawa do rozliczenia ryczałtem, ale musi zapłacić podatek na zasadach ogólnych.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku