Split payment: rozszerzenie podzielonej płatności w VAT od 1 listopada 2019

1 listopada 2019 r. w przypadku niektórych towarów i usług zostanie wprowadzony obowiązek korzystania mechanizmu split payment. Niestety stosowanie nowych przepisów będzie powodować sporo wątpliwości interpretacyjnych.

Publikacja: 29.09.2019 22:30

Split payment: rozszerzenie podzielonej płatności w VAT od 1 listopada 2019

Foto: Adobe Stock

Od 1 listopada 2019 r. będzie trzeba stosować mechanizm podzielonej płatności (split payment) w pewnych sektorach gospodarki. Mechanizm ten funkcjonuje już obecnie i polega na tym, że nabywca będący podatnikiem VAT, płacąc za fakturę, wpłaca na specjalny rachunek VAT sprzedawcy kwotę całości lub części VAT z tej faktury, natomiast kwota netto (jej całość lub część) trafia na bieżący rachunek bankowy, do którego prowadzony jest ten rachunek VAT (ewentualnie regulowana jest w inny sposób, np. gotówką lub w drodze kompensaty). Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT są własnością sprzedawcy, ale dysponowanie nimi jest ograniczone. Przymusowa podzielona płatność, która będzie obowiązywać w przypadku niektórych transakcji, nie wprowadza istotnych zmian w samym mechanizmie czy rachunku VAT, lecz jedynie pewne modyfikacje. Istotą zmiany jest obowiązkowe zastosowanie przymusowej podzielonej płatności w stosunku do niektórych transakcji. Należy też pamiętać, że podzielona płatność może być stosowana tylko do transakcji pomiędzy podatnikami VAT.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP