WSA: obniżenie akcyzy nie powinno wpływać w niekorzystny sposób na wysokość kwoty zwolnienia dla prądu z odnawialnych źródeł

Zdaniem WSA w Rzeszowie, obniżenie stawki podatku akcyzowego nie powinno wpływać w niekorzystny sposób na wysokość kwoty zwolnienia dla prądu z odnawialnych źródeł.

Aktualizacja: 12.01.2020 15:27 Publikacja: 12.01.2020 00:01

WSA: obniżenie akcyzy nie powinno wpływać w niekorzystny sposób na wysokość kwoty zwolnienia dla prądu z odnawialnych źródeł

Foto: AdobeStock

W ustawie o podatku akcyzowym przewidziano możliwość skorzystania ze zwolnienia dla energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł. Zwolnienie to polega na możliwości odliczenia od należnej akcyzy kwoty zwolnienia obliczonej na podstawie liczby umorzonych świadectw pochodzenia energii. Wielu podatników powzięło jednak wątpliwości odnośnie do wysokości zwolnienia możliwego do zastosowania. Dotyczy to świadectw pochodzenia odnoszących się do energii wytworzonej w 2018 r., w sytuacji gdy prawo do zwolnienia powstało w 2019 r. Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono bowiem niższą stawkę akcyzy dla energii elektrycznej w wysokości 5 zł za megawatogodzinę (MWh) zamiast dotychczasowych 20 zł za megawatogodzinę.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego