Zagraniczny zakład polskiej firmy nie pobiera podatku u źródła

Gdy oddział, który wykonuje działalność gospodarczą w innym kraju, ponosi ze swojego majątku wydatek będący dla niego kosztem podatkowym, nie powinien rozliczać od tych należności zryczałtowanego podatku.

Publikacja: 17.05.2020 16:15

Zagraniczny zakład polskiej firmy nie pobiera podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

15 kwietnia 2020 r. pojawiła się interpretacja ogólna wydana przez ministra finansów w sprawie obowiązku poboru tzw. podatku u źródła od wypłat dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego przedsiębiorstwa na rzecz zagranicznego kontrahenta (SP4.8223.1.2020).

Interpretacje ogólne wydawane są w sprawach, w których pojawiają się wątpliwości, np. nie ma jednolitej praktyki stosowania prawa podatkowego przez urzędy i sądy. Celem wydania interpretacji jest zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zastosowanie się do interpretacji ogólnej daje podatnikowi ochronę podatkową, tj. nie może podatnikowi szkodzić. Oznacza to, że jeżeli podatnik postąpi tak jak w niej wskazano i np. nie zapłaci zgodnie z interpretacją podatku, to w przypadku jakiejkolwiek kontroli w przyszłości i próbie kwestionowania takiego podejścia, podatnik ma prawo powołać się na interpretację i być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku. Kluczowe jest przy tym upewnienie się przez podatnika, że jego stan faktyczny odpowiada temu, do którego odnosi się interpretacja ogólna. W przeciwnym razie, pomimo postąpienia zgodnie z interpretacją, wynikająca z niej ochrona może podatnikowi zwyczajnie nie przysługiwać.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony