Bartosz Sankiewicz

VAT a sprzedaż nieruchomości z prywatnego majątku – to nie takie proste

Zdaniem skarbówki, każda osoba, która sprzedaje prywatny grunt czy budynek, powinna działać jako podatnik VAT. Sądy administracyjne nie podzielają tego stanowiska.

Kapitalizacja: Nadal jest problem z liczeniem limitów

Wydatki związane z pozyskaniem finansowania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ale nie zawsze w całości. Zasady stosowania ograniczeń cały czas budzą wątpliwości i prowadzą do sporów ze skarbówką.

Tarcza antykryzysowa: wystawianie faktur za wynajem powierzchni handlowych w czasie zamknięcia galerii

Pomimo wydania objaśnień podatkowych dotyczących przepisów zawartych w tarczach antykryzysowych, nadal nie wiadomo czy wynajmujący mógł za okres zamknięcia obiektu wystawiać faktury, a najemca opłacać je i rozliczać na bieżąco.

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości - korzystne wyroki NSA dla właścicieli farm

Obowiązujące od 2017 r. przepisy zwiększyły obciążenia podatkowe elektrowni wiatrowych, ale też wprowadziły wiele praktycznych trudności w zakresie jego kalkulacji. Na szczęście NSA zaczął wydawać wyroki po myśli właścicieli farm.

Mimo epidemii koronawirusa nie złagodzono sankcji w VAT

Aby uniknąć konieczności płacenia fiskusowi dodatkowych kwot za popełnione przewinienia, należy przeznaczyć dodatkowe środki i czas pracowników na weryfikację rozliczeń. W obecnej sytuacji może to być bardzo utrudnione.

Zagraniczny zakład polskiej firmy nie pobiera podatku u źródła

Gdy oddział, który wykonuje działalność gospodarczą w innym kraju, ponosi ze swojego majątku wydatek będący dla niego kosztem podatkowym, nie powinien rozliczać od tych należności zryczałtowanego podatku.

Tarcza antykryzysowa a ulga w PIT dla młodych

Termin na rozliczenie pierwszego roku, w którym obowiązywał zerowy podatek dla osób do 26. lat – mimo, że wyjątkowo przesunięty o miesiąc – zbliża się wielkimi krokami. Resort finansów opublikował odpowiedzi na pojawiające się w tym zakresie pytania.

Bartosz Sankiewicz: rewolucja w WHT – wciąż przed nami czy już trwa?

Można powiedzieć, że zmiany w podatku u źródła rodzą się w bólach.