2020.2.AKA) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że jeżeli sprzedający (osoba fizyczna) udzielił pełnomocnictwa pośrednikowi, który w jego imieniu będzie uzyskiwał wszelkiego rodzaju pozwolenia czy decyzje związane z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości, np. składał wnioski oraz uzyskiwał pozwolenia, uzgodnienia, opinie, w imieniu sprzedawcy celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej to, zdaniem organu podatkowego, taka osoba będzie działała w tym zakresie jak handlowiec.
Po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez pośrednika wywołają bowiem skutki bezpośrednio w sferze prawnej sprzedającego jako mocodawcy, co wskazuje, że w celu przeprowadzenia sprzedaży, podejmuje on pewne działania w sposób zorganizowany. Na kwalifikację tę nie ma wpływu to, że osoba fizyczna sprzedaje grunt rolny, który był w jego posiadaniu od pokoleń i nigdy nie był wykorzystywany na inne cele niż prywatne i/lub rolnicze.
W interpretacji podatkowej z 25 lipca 2019 r (0114-KDIP1-3.4012.205.2019.3.KK) dyrektor KIS stwierdził z kolei, że takie okoliczności jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną. Prowadzi to do wniosku, że można uznać sprzedającego za podatnika VAT, ponieważ takie działania, zdaniem organu podatkowego, prowadzą do konkluzji, że sprzedający działa jak osoba prowadząca działalność gospodarczą.
...a co z orzecznictwa
NSA jednoznacznie wskazuje, że czynniki takie jak podział nieruchomości gruntowej na mniejsze działki, wycięcie drzew czy zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości na portalu internetowym lub skorzystanie z biura obrotu nieruchomościami nie stanowią aktywności, które wykraczają poza ramy czynności związanych ze zwyczajnym wykonywaniem prawa własności. Zdaniem NSA tego typu działania nie wyczerpują znamion działań jako przedsiębiorca (handlowiec) (np. wyrok NSA z 3 lipca 2020 r., I FSK 1888/17).
To jak w końcu z tym mieszkaniem
Analizując stanowisko organów podatkowych można dojść do wniosku, że każda sprzedaż nieruchomości prywatnej powinna być opodatkowana VAT (albo zwolniona – w zależności od spełnienia odpowiednich warunków), gdyż właściciel powinien być potraktowany jak podatnik VAT. Trudno sobie wyobrazić, żeby w dzisiejszym świecie ktokolwiek próbował sprzedać nieruchomość bez zamieszczania w tym zakresie ogłoszenia w Internecie, czy wywieszenia banneru reklamowego. Działania zwiększające atrakcyjność nieruchomości takie jak wycinka drzew również wydają się typowym działaniem każdej rozsądnej osoby, pragnącej uzyskać jak najlepszą cenę za sprzedaż swojego majątku. A jednak, zdaniem organów podatkowych – taki wniosek można wyciągnąć po lekturze interpretacji indywidualnych – jedynie w pełni bierna postawa sprzedającego mogłaby zostać uznana za sprzedaż majątku prywatnego i brak działania w charakterze podatnika.
Bartosz Sankiewicz