Dłuższa ochrona gwarancyjna samochodu w kosztach podatkowych

Przedsiębiorca rozliczy w swoim rachunku podatkowym wydatki na wykupienie dodatkowej gwarancji na samochód osobowy. Jeżeli jednak pojazd jest wykorzystywany do celów mieszanych, to wolno uwzględnić jedynie 75 proc. zapłaconej kwoty.

Publikacja: 05.07.2020 11:00

Dłuższa ochrona gwarancyjna samochodu w kosztach podatkowych

Foto: Adobe Stock

W przypadku zakupu nowych samochodów osobowych, większość producentów oferuje kupującym gwarancję, której celem jest ochrona nabywcy przed skutkami ewentualnych awarii pojazdu. Posiadanie w swojej flocie samochodów objętych gwarancją może zatem zaoszczędzić przedsiębiorcy wielu kłopotów związanych z nierzadko bardzo kosztownymi naprawami. Po upływie podstawowej gwarancji udzielanej przez producentów, dilerzy samochodów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują im wydłużenie ochrony gwarancyjnej posiadanego samochodu osobowego. Zakres takiej ochrony zazwyczaj jest tożsamy z zakresem gwarancji udzielanej na nowy samochód. Mając na uwadze fakt, że obecnie po upływie podstawowego okresu gwarancji awaryjność samochodów diametralnie rośnie, opcja wykupu dodatkowej gwarancji może okazać się opłacalnym rozwiązaniem, tym bardziej, że koszt takiej dodatkowej ochrony przedsiębiorca, co do zasady, zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Nie zawsze jednak w pełnej wysokości.

Pozostało 89% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?