Przepisy podatkowe przewidują dwie preferencje dla osób, które remontują swój dom i instalują nowoczesne źródło ciepła. Zarówno ulga termomodernizacyjna, jak i rehabilitacyjna pozwala odliczyć poniesiony wydatek od dochodu. Wymagają jednak spełnienia innych warunków. Może się okazać, że ten, kto nie spełnia wymogów jednej preferencji, skorzysta z drugiej.
Taką odpowiedź otrzymał od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podatnik, który jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wraz z żoną mieszka w domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest jego mieszkający za granicą syn. Na rzecz małżonków została ustanowiona służebność osobista.
Czytaj też: Remont łazienki też da ulgę w podatku osobie niepełnosprawnej - interpretacja podatkowa
W połowie 2019 r. małżonkowie zdecydowali się na remont nieruchomości, by dostosować ją do swoich potrzeb. Ze względu na zły stan zdrowia trudno było im obsługiwać piec na pelet. Zainwestowali w instalację fotowoltaiczną, gdyż jej programator pozwala ustawiać i zachowywać stałą temperaturę bez ingerencji mieszkańców.
Wnioskodawca wraz z żoną odliczyli wydatek jako ulgę termomodernizacyjną za 2019 r. Urząd skarbowy uznał jednak po kontroli zeznania, że nie mieli do niej prawa, bo nie są właścicielami budynku jednorodzinnego. Dlatego podatnik wystąpił o interpretację, czy może odliczyć wydatki w formie ulgi rehabilitacyjnej. Jego zdaniem tak, ponieważ instalacja ułatwia jemu i jego żonie wykonywanie czynności życiowych.