Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów otrzymanej przez "Rz".
- Przekształcenie byłych mieszkań zakładowych w prawo odrębnej własności lokali nie jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych - tłumaczy Jakub Lutyk, rzecznik MF. - Nie powstaje bowiem przychód w rozumieniu ustawy o PIT.
Chodzi o lokale, które wcześniej należały do państwowych przedsiębiorstw, osób prawnych, jednostek organizacyjnych. To byłe mieszkania zakładowe. Część trafiła do prywatnych właścicieli, część została wykupiona, niektóre przejęły spółdzielnie mieszkaniowe. Tych jest w kraju nawet kilkanaście tysięcy. Art. 48 ust. 1 - 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.[/link]) w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca dokładnie określa zasady przekształcenia najmu tych mieszkań w prawo własności. Jest to możliwe na bardzo korzystnych warunkach (patrz ramka). Przy niskich kosztach notarialnych i zaliczeniu tzw. kaucji mieszkaniowej na poczet tych kosztów opłaty za wykup mogą być symboliczne.
Przypomnijmy, że zapłata podatku nie grozi również tym, którzy przekształcą swoje mieszkanie lokatorskie w odrębną własność (pisaliśmy o tym w "Rz" z 6 sierpnia). Sprawę opisywały też inne media. Andrzej Krzyżański, prezes Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców, podkreśla, że po tych publikacjach nie ma już sygnałów, że władze spółdzielni wmawiają lokatorom, iż przekształcenia nie będą wcale takie tanie, bo trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.
- Wcześniej takie sytuacje się zdarzały -mówi Krzyżański.