Tak uznał naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu. Jego postanowienie z 19 lipca 2007 r. (nr PD-1/41538/07) potwierdza stanowisko powiatowego urzędu pracy, że stypendia wypłacane niepełnosprawnym bezrobotnym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są wolne od podatku dochodowego. Pozwala na to art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia, art. 11 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 1997 r., nr 123 poz. 776 ze zm.) przyznaje niepełnosprawnym zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne albo jako poszukujące pracy i niepozostające w zatrudnieniu prawo do korzystania z usług oraz instrumentów rynku pracy. Przykładowo: szkoleń, staży, prac interwencyjnych i przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Wydatki te są pokrywane ze środków PFRON (art. 11 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. "Jeżeli zatem przyznane osobie niepełnosprawnej, zarejestrowanej jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego ze środków PFRON wynika z przepisów powołanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy" - czytamy w uzasadnieniu postanowienia.

PUP nie musi zatem naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma też obowiązku sporządzać rocznych informacji o dochodach.