Tylko do 31 grudnia 2007 r. przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będzie objęte zerową stawką podatku od towarów i usług (VAT). Podobnie jak przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużenia tej preferencji. Jakub Lutyk, rzecznik prasowy ministerstwa, twierdzi, że art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o VAT nie jest zgodny ani z postanowieniami dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 345 ze zm.), ani z zapisami derogacyjnymi ustanowionymi w traktacie akcesyjnym. Nie ma zatem podstaw, by przedłużać jego stosowanie.
Co czeka spółdzielców po 1 styczna 2007 r.? Według Lutyka zastosowanie stawki podatku będzie zależało od stanu faktycznego sprawy - z uwzględnieniem art. 29 i art. 153 ustawy o VAT.
- Jeżeli opodatkowanie będzie wchodziło w grę, a jednocześnie będzie dotyczyło budownictwa społecznego, stawka podatku wyniesie 7 procent - powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów.
Wszystko zależy od tego, jak potraktujemy przekształcenie prawa do lokalu spółdzielczego - jako dostawę towarów objętą stawką w wysokości 7 proc. czy jako świadczenie usług (22 proc. VAT). Na szczęście przepisy są jednoznaczne. Ustawa o VAT (art. 7 ust. 1 pkt 5) zalicza do dostawy towarów również przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.