Wczoraj Sejm odrzucił większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Miały one przywrócić definicję budownictwa społecznego w wersji rządowej.

W przeciwieństwie do rozwiązań przyjętych przez posłów Rada Ministrów zaproponowała wyłączenie z powierzchni użytkowej, w stosunku do której po 1 stycznia 2008 r. będzie nadal stosowana preferencyjna stawka VAT, powierzchni garaży, miejsc postojowych, siłowni, basenów i saun. Sejm postanowił jednak pozostać przy własnej definicji budownictwa społecznego, która rozszerzyła obniżoną stawkę tego podatku nie tylko na domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i lokale mieszkalne do 150 mkw., ale także na garaże znajdujące się w tym samym budynku co mieszkanie.

W głosowaniu przeszły jedynie dwie poprawki Senatu, które doprecyzowały przepisy dotyczące darowizn żywnościowych przekazywanych przez przedsiębiorców na cele charytatywne lub na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2008 r. Najpierw jednak trafią na biurko prezydenta.