Przy umowach darowizny i kupna nieruchomości podatkowych formalności będzie mniej. Umowy te muszą być zawierane przed notariuszem, a on ma obowiązek obliczyć i pobrać od kupującego podatek oraz wpłacić należność na konto fiskusa. Podatek od spadku trzeba uiścić samemu.
Reguły opodatkowania spadku i darowizny są podobne. Podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności nieruchomości znajdujących się na terytorium Polski z tytułu m.in. dziedziczenia, zapisu, polecenia testamentowego, zachowku, darowizny, polecenia darczyńcy. Zwolnione od podatku jest nabycie gospodarstwa rolnego, ale zwolnienie nie obejmuje budynków mieszkalnych w takim gospodarstwie.
Jeśli cudzoziemiec otrzyma w testamencie dom lub mieszkanie na terenie Polski, będzie musiał zapłacić podatek w Polsce, a prawdopodobnie także w swoim kraju, gdyż umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zwykle nie obejmują podatku od spadków i darowizn.
[srodtytul]Parapet a podatek[/srodtytul]
Podstawą opodatkowania jest wartość nieruchomości po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Podstawę opodatkowania określa urząd skarbowy na podstawie dostarczonych mu informacji.