Jak rozliczyć się z fiskusem po sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie, jego były właściciel nie zapłaci podatku, jeśli uzyskane pieniądze przeznaczy np. na remont swojej nieruchomości. Aby jednak skorzystać z tej ulgi, nieruchomość musi być kupiona po 1 stycznia 2009 roku

Aktualizacja: 26.01.2009 02:16 Publikacja: 26.01.2009 00:16

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

[b]Rz: Kiedy nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie? Jestem zameldowany w mieszkaniu od maja 2002 roku. W 30 proc. jest to lokal mój, a w 70 proc. moich rodziców. Jeśli rodzice przepisaliby mi to mieszkanie w formie darowizny w 2009 roku, oznaczałoby to, że przy sprzedaży ww. lokalu na przykład w 2010, 2011 r. musiałbym zapłacić podatek 19-proc., czy też jestem całkowicie zwolniony z podatku?[/b]

[i]Paweł M.[/i]

[b]Dominika Dragan-Berestecka:[/b] Aby określić, które przepisy ustawy PIT będą miały zastosowanie do sprzedaży nieruchomości, trzeba wiedzieć, kiedy nastąpiło jej nabycie, a nie sprzedaż. Ponadto w sytuacji, gdy 30 proc. udziału w nieruchomości zostało nabyte przed dniem 1 stycznia 2007 r., a pozostały udział (70 proc.) w 2009 r., do zbycia każdego z udziałów będą miały zastosowanie inne przepisy podatkowe.

Biorąc pod uwagę fakt, iż tzw. ulgę meldunkową stosuje się tylko do nieruchomości nabytych pomiędzy 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r., w tej sytuacji nie będzie miała ona w ogóle zastosowania. Fakt, iż jest pan zameldowany w mieszkaniu od 2002 r., będzie więc neutralny z punktu widzenia prawa podatkowego. Oznacza to, iż podatek będzie musiał zostać uiszczony (w wysokości 10 proc. przychodu ze sprzedaży 30 proc. udziału w nieruchomości oraz 19 proc. od dochodu ze sprzedaży 70 proc. udziału w nieruchomości), chyba że zastosowanie znajdzie zwolnienie przedmiotowe (do każdego z udziału z osobna). Podatkowi nie będzie także podlegała sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

[b]Matka umarła we wrześniu 2008 r. W spadku mnie i siostrze przypadło mieszkanie. Ponieważ sprawa spadkowa trwa i wyrok – formalność – zapadnie w lutym br., to od tej chwili staniemy się współwłaścicielkami lokalu. Chcemy go jednak sprzedać. Czy musimy wtedy zapłacić podatek, czy możemy skorzystać z nowych przepisów podatkowych, a przejęcie lokalu w spadku potraktować tak samo, jakby był to zakup w 2009 r.? [/b]

[i]Teresa M.[/i]

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nabycie spadku ma miejsce z chwilą otwarcia spadku, które z kolei następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż nabyły panie mieszkanie z chwilą śmierci spadkodawczyni, czyli we wrześniu 2008 r., a postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdzi jedynie ten fakt.

Zakładając, iż spadkodawczyni była jedyną właścicielką mieszkania (są panie jedynymi spadkobiercami i w związku z tym dziedziczą po połowie całość praw i obowiązków spadkodawczyni), w przypadku sprzedaży nieruchomości będą miały zastosowanie przepisy ustawy PIT obowiązujące we wrześniu 2008 r., czyli m.in. tzw. ulga meldunkowa.

Jeśli kiedykolwiek pani wraz z siostrą byłyście zameldowane w tym mieszkaniu na okres stały przez co najmniej 12 miesięcy, przy sprzedaży nieruchomości podatku panie nie zapłacą. Podobnie będzie w sytuacji, gdy sprzedaż mieszkania nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku 2008.

Jeżeli żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, każda z pań będzie obowiązana uiścić 19 proc. podatku od swojego dochodu ze sprzedanej nieruchomości.

[b]Moja teściowa sprzedała we wrześniu 2007 roku mieszkanie swoich rodziców. W mieszkaniu tym była zameldowana przez 20 lat – w latach 1963 – 1983. Następnie w związku z założeniem własnej rodziny wymeldowała się i ponownie zameldowała w sprzedawanym mieszkaniu rodziców na dwa miesiące w roku 2007 – tuż przed sprzedażą. Czy będziemy zwolnieni z 19-proc. podatku od sprzedaży, ponieważ osoba sprzedająca była zameldowana w sprzedawanym mieszkaniu dłużej niż 12 miesięcy? [/b]

[i]Kamil Z.[/i]

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kiedy nastąpiło nabycie nieruchomości. Ulga meldunkowa, o której pan wspomina, ma zastosowanie tylko wówczas, gdy nabycie nieruchomości nastąpiło pomiędzy 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r., przy czym, co do zasady, w przypadku dziedziczenia za dzień nabycia praw i obowiązków spadkowych (w tym przedmiotowej nieruchomości) uważa się dzień śmierci spadkodawcy.

Jeżeli pana teściowa nabyła nieruchomość w tym okresie, znajdzie zastosowanie ulga meldunkowa. W celu skorzystania z niej konieczne jest, aby nabywca mieszkania był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy. Przepisy ustawy PIT nie precyzują, kiedy zameldowanie ma mieć miejsce. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i rozbieżnymi interpretacjami organów podatkowych minister finansów w dniu 19 lutego 2008 r. wydał w tym zakresie interpretację ogólną [link=http://www.rp.pl/artykul/97903.html](sygn. DD2/033/0557/SKT/07/1682)[/link], w której wyjaśnił, iż „termin »zameldowanie na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy« należy rozumieć szeroko, tzn. że dla skorzystania z ulgi meldunkowej wystarczające jest, by nabywca nieruchomości był w niej kiedykolwiek zameldowany na pobyt stały przez okres 12 miesięcy”. Dla pana teściowej oznacza to, iż mogłaby skorzystać z ulgi meldunkowej, ponieważ w omawianym lokalu była zameldowana przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Jeżeli natomiast nabycie nieruchomości nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., ulga meldunkowa nie przysługuje i należałoby uiścić podatek w wysokości 10 proc. przychodu.

[b]Rz: Kiedy nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie? Jestem zameldowany w mieszkaniu od maja 2002 roku. W 30 proc. jest to lokal mój, a w 70 proc. moich rodziców. Jeśli rodzice przepisaliby mi to mieszkanie w formie darowizny w 2009 roku, oznaczałoby to, że przy sprzedaży ww. lokalu na przykład w 2010, 2011 r. musiałbym zapłacić podatek 19-proc., czy też jestem całkowicie zwolniony z podatku?[/b]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem