Takie rozwiązanie wprowadza najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawo do wspólnego rozliczenia się w Polsce zyskają zarówno małżonkowie, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko, które mają nieograniczony obowiązek podatkowy w innym państwie członkowskim Unii, EOG lub Szwajcarii. Z uprawnień tych będzie można skorzystać już teraz, składając PIT za 2008 r.
Ustawa wprowadza też pewne warunki. Prawo do preferencyjnego rozliczenia przysługuje wyłącznie tym, którzy osiągają w Polsce 75 proc. swoich całkowitych przychodów. Jest to dość wysoki próg, jednak w niektórych krajach UE wynosi on aż 90 proc. Ponadto cudzoziemcy muszą przedstawić certyfikat rezydencji podatkowej swojego kraju.
Przykład: Pierre Dubois jest Francuzem, który wraz z żoną przyjechał w 2008 r. na kontrakt do Polski. W ciągu tego roku osiągał przychody wyłącznie w naszym kraju, a jego żona nie pracowała. Małżonkowie mogą się rozliczyć wspólnie w Polsce, ponieważ spełniają warunek mówiący o osiąganiu w naszym kraju przychodów w łącznej wysokości co najmniej 75 proc. W ich przypadku było to 100 proc. Posiadają też certyfikaty rezydencji dokumentujące ich miejsce zamieszkania na terytorium Francji.
Co więcej, prawo do wspólnego rozliczenia nabędą także małżonkowie, z których jeden ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, a drugi – za granicą.
Przykład: Pani Kowalska jest Polką, tu pracuje i ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli rozlicza się tu z całości dochodów. Jej mąż jest Niemcem, który prowadzi działalność gospodarczą w obu krajach. Ma w Niemczech miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, posiada też certyfikat rezydencji. Oboje małżonkowie w 2008 r. osiągali przychody w obu krajach. Jednak po podliczeniu okazuje się, że na terytorium RP osiągnęli łącznie 80 proc. przychodów. Dzięki temu będą się mogli wspólnie rozliczyć w Polsce.