[b]Niekorzystnie dla podatników odpowiedział na to pytanie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 20 listopada 2007 r. (I SA/Gd 831/07).[/b] Stwierdził mianowicie, że ulga jest związana z osobą, wobec której orzeczono niepełnosprawność. „Rodzicom mającym na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko przysługuje zatem jeden wspólny limit odliczeń z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne tego dziecka, inaczej aniżeli w przypadku, gdyby osobą niepełnosprawną było zarówno dziecko pozostające na utrzymaniu, jak i jedno z rodziców” – stwierdził WSA.
[wyimek][b]9120 zł[/b] nie mogą przekraczać dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu opiekunów, by mogli oni skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej [/wyimek]
Odmiennie interpretuje to Ministerstwo Finansów: „W przypadku gdy oboje rodzice łożą na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka (bez względna to, czy pozostają w związku małżeńskim czy nie), to każde z nich ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionego wydatku (ojciec w wysokości wydatku przez siebie poniesionego, odpowiednio matka w wysokości wydatku, jaki sama poniosła). Jeśli zaś chodzi o wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 7, 7 i 14, odliczenie każdego z rodziców nie może przekroczyć kwoty 2280 zł”.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło także, jak jest z odliczeniem przez osobę, która żyje z matką niepełnosprawnego dziecka i ponosi koszty związane z jego wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami. Warunkiem zastosowania ulgi przez taką osobę jest „przyjęcie przez nią niepełnosprawnego dziecka na wychowanie (np. przyjęcie na wychowanie w związku z wystąpieniem do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przysposobienie dziecka)” – stwierdził resort.
Mogłoby to oznaczać, że z ulgi skorzysta zarówno biologiczny ojciec, który po rozstaniu z matką płaci alimenty na niepełnosprawne dziecko (bo alimenty to również forma utrzymania dziecka, [b]co potwierdził WSA w Poznaniu w wyroku z 14 października 2008 r., I SA/Po 997/08)[/b], jak i osoba, która przyjęła to dziecko na wychowanie i łoży na jego utrzymanie.
[link=http://www.rp.pl/artykul/284445.html]Zobacz pełną odpowiedź Ministerstwa Finansów[/link]