Mówi o tym art. 32 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].
Jeśli tak uczyni, jest zobowiązany od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu zaprowadzić ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 ustawy, albo właściwe księgi i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Obowiązany jest zatem wpłacić – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej – różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie. Wynika to z art. 32 ust. 3 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym.
Prawidłowość takiego postępowania potwierdzają też wyjaśnienia organów podatkowych, np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 września 2009 r. (ITPB1/415-547a/09/HD).[/b]
[ramka][b]Przykład[/b]