Przeciętnemu Polakowi obowiązek alimentacyjny kojarzy się głównie z powinnościami rozwiedzionych rodziców. Tymczasem zgodnie z prawem rodzinnym dotyczy on znacznie szerszej grupy osób.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że jest to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, który obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny może także obciążać jednego małżonka względem drugiego po rozwodzie, orzeczeniu separacji czy unieważnieniu małżeństwa.
Pieniądze na dzieci
Ze względu na szczególny charakter świadczeń alimentacyjnych ustawodawca przewidział dla nich preferencje w postaci zwolnienia podatkowego. Podstawą jest art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.). Jednakże w różny sposób traktuje się alimenty dla dzieci i dla innych osób, które je otrzymują.
W całości z podatku zwolnione są wyłącznie alimenty dla dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia.
Limit wieku nie dotyczy dzieci, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Alimenty im wypłacane będą zwolnione z podatku także po ukończeniu 25 lat.