Jak rozliczyć z fiskusem dochody, które nie są objęte umową zlecenia, o dzieło itp. i polegają na okazjonalnym świadczeniu usług osobom fizycznym? Chodzi o rodzaj PIT, sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy i wypełnianie deklaracji podatkowych, jak i możliwość odliczenia od dochodów ubezpieczenia zdrowotnego płaconego indywidualnie. Otrzymuję zapłatę za świadczone usługi poprzez przelew na konto osobiste. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, ani nie jestem zatrudniona na umowę o pracę itp.
– pisze czytelnik.
Opieka nad cudzym dzieckiem lub czworonogiem, pilnowanie, sprzątanie, remont cudzego mieszkania, odśnieżanie podwórka - takie usługi też są świadczone na podstawie umowy, tyle że ustnej. Może to być np. umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Przy umowie o dzieło (art. 627 kodeksu cywilnego) przyjmujący zamówienie zobowiązuje się osiągnąć z góry ustalony rezultat, niekoniecznie zresztą materialny (np. zorganizowanie przyjęcia ślubnego). Zlecenie natomiast to umowa o staranne wykonanie pewnych czynności prawnych lub usług, lecz bez konkretnego rezultatu (art. 734 § 1 k.c.).
Każdy zleceniobiorca czy wykonawca dzieła powinien rozliczać się z fiskusem z osiągniętych przychodów. Podatek płaci się w formie comiesięczych zaliczek. Ale gdy prace zleca osoba fizyczna można pominąć zaliczki i całość swoich dochodów rozliczyć raz - do końca kwietnia następnego roku podatkowego, kumulując je uprzednio z innymi dochodami. Warunek: usługi muszą być świadczone rzeczywiście okazjonalnie, a nie z zamiarem prowadzenia stałej, zorganizowanej działalności gospodarczej.
Osoba świadcząca okazjonalne usługi na rzecz osób fizycznych składa zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36. Powinna zsumować wszystkie zapłaty otrzymane w poprzednim roku i wpisać je jako przychód z tzw. innych źródeł (część D, pkt 1.8.). w poz. 77 formularza. Może odliczyć koszty uzyskania przychodów, czyli wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodów. Muszą jednak być spełnione łącznie następujące warunki: