Interpretacja indywidualna wywiera skutki prawne tylko dla osoby, która o nią wystąpiła – przypomniał minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6236.

Zapytano w niej o to, czy interpretacja wydana dla jednego ze współwłaścicieli gruntu (dotycząca rozliczenia jego sprzedaży) ma też zastosowanie do drugiego współwłaściciela. Nie, interpretacja wyraża bowiem jedynie stanowisko organu co do sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy. Nie może on zapytać o sytuację prawną innych podmiotów. Tak więc interpretacja indywidualna ma zastosowanie wyłącznie do tego współwłaściciela gruntu, do którego jest skierowana.

Minister zapewnił też, że system interpretacji wyklucza, co do zasady, możliwość wydania w tożsamym stanie faktycznym i prawnym rozbieżnych odpowiedzi. Gdyby się jednak tak zdarzyło, z urzędu zmieni interpretację zawierającą nieprawidłowe stanowisko.

Jaką ochronę daje interpretacja? Podatnik, który dostanie korzystną wykładnię przepisów, nie musi w razie sporu z urzędem przejmować się odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karnoskarbową. Jeśli otrzymał odpowiedź jeszcze przed transakcją, nie zapłaci także podatku. Nawet jeśli kontrolerzy z urzędu będą mieli inne zdanie, zaległe zobowiązanie zostanie  bowiem objęte zwolnieniem. Inaczej będzie ze zdarzeniami, które wywołają skutki podatkowe przed wydaniem interpretacji. Nie grozi kara i odsetki, ale trzeba będzie zapłacić podatek wynikający z decyzji urzędu.