Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez kupujących w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8310.
Jedna z posłanek zauważyła, że eksperci przestrzegają podatników przed pytaniem urzędu skarbowego o ocenę wartości zakupionego przez nich mieszkania lub domu, gdyż taki wniosek może się okazać donosem na samego siebie. Zdarza się, że organ podatkowy wydaje tzw. decyzję wymiarową, w której określa wartość rynkową nieruchomości oraz kwotę podatku do dopłaty.
Ministerstwo napisało w odpowiedzi, że w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju, z uwzględnieniem m.in. ich miejsca położenia i stopnia zużycia.
Według MF urząd wzywa podatnika do podwyższenia wartości nieruchomości, jeżeli określona przez niego cena nie odpowiada rynkowej. W wezwaniu powinien wstępnie ocenić wartość nieruchomości na podstawie zebranych dowodów, a także cen transakcyjnych odpowiednich nieruchomości.
– Jeżeli podatnik, mimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą rynkowej, organ podatkowy określi ją z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy – czytamy.