Elektroniczny 1 procent
Chciałabym wypełnić PIT, korzystając z komercyjnego elektronicznego programu z płyty. Jednakże na tym, który mam, wskazana jest konkretna organizacja pożytku publicznego, na którą można przekazać 1 proc. podatku, a ja chciałabym wspomóc inną organizację. Jak to zrobić?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) często same wydają płyty z gotowymi programami do rozliczeń podatkowych, ale to nie znaczy, że trzeba akurat z nich korzystać. Jeśli chcemy złożyć zeznanie w formie elektronicznej, warto skorzystać z formularzy dostępnych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. W polu przeznaczonym na wskazanie OPP wyświetla się link do oficjalnego spisu wszystkich takich organizacji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Można w ten sposób wybrać dowolną OPP i dla niej przeznaczyć 1 proc. podatku.
Spóźnienie czy korekta
Mam trudności z uzyskaniem PIT-11 od jednego z moich zleceniodawców. Prawdopodobnie dostanę go dopiero po długim weekendzie. Czy zaczekać ze złożeniem rozliczenia? Jakie konsekwencje poniosę?
Trzeba pamiętać, że złożone zeznanie można korygować, i to dowolną liczbę razy. Za niezłożenie zeznania w terminie grożą nieprzyjemne sankcje – co najmniej 160-złotowy mandat albo surowsze kary z kodeksu karnego skarbowego. Poza tym spóźnienie pozbawia podatnika niektórych udogodnień, np. możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo wspólnego opodatkowania z dzieckiem. Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 10 ustawy o PIT. Dlatego lepiej do 30 kwietnia złożyć zeznanie, a potem – być może nawet w pierwszych dniach maja – złożyć jego korektę. Jeśli z zeznania wynika konieczność dopłaty podatku, należy ją wpłacić w tym samym terminie, a przy składaniu korekty dopłacić brakującą kwotę z odsetkami bądź wystąpić o stwierdzenie nadpłaty.
Ryczałt a rozliczenie małżeńskie
Moja żona wynajmuje mieszkanie, a dochody z tego najmu rozlicza w formie zryczałtowanej, korzystając z PIT-28. Czy możemy się rozliczyć wspólnie z dochodów z pracy?