Trzeba dotrzymac terminu 30 kwietnia na złożeie PIT

Czas na złożenie rocznego zeznania PIT podatnicy mają tylko do najbliższego wtorku. Odpowiadamy na pytania czytelników dotyczące skutków przekroczenia tego terminu, sposobu składania zeznań, a także korzystania z niektórych ulg.

Publikacja: 26.04.2013 09:53

Elektroniczny 1 procent

Chciałabym wypełnić PIT, korzystając z komercyjnego elektronicznego programu z płyty. Jednakże na tym, który mam, wskazana jest konkretna organizacja pożytku publicznego, na którą można przekazać 1 proc. podatku, a ja chciałabym wspomóc inną organizację. Jak to zrobić?

Organizacje pożytku publicznego (OPP) często same wydają płyty z gotowymi programami do rozliczeń podatkowych, ale to nie znaczy, że trzeba akurat z nich korzystać. Jeśli chcemy złożyć zeznanie w formie elektronicznej, warto skorzystać z formularzy dostępnych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. W polu przeznaczonym na wskazanie OPP wyświetla się link do oficjalnego spisu wszystkich takich organizacji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Można w ten sposób wybrać dowolną OPP i dla niej przeznaczyć 1 proc. podatku.

Spóźnienie czy korekta

Mam trudności z uzyskaniem PIT-11 od jednego z moich zleceniodawców. Prawdopodobnie dostanę go dopiero po długim weekendzie. Czy zaczekać ze złożeniem rozliczenia? Jakie konsekwencje poniosę?

Trzeba pamiętać, że złożone zeznanie można korygować, i to dowolną liczbę razy. Za niezłożenie zeznania w terminie grożą nieprzyjemne sankcje – co najmniej 160-złotowy mandat albo surowsze kary z kodeksu karnego skarbowego. Poza tym spóźnienie pozbawia podatnika niektórych udogodnień, np. możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo wspólnego opodatkowania z dzieckiem. Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 10 ustawy o PIT. Dlatego lepiej do 30 kwietnia złożyć zeznanie, a potem – być może nawet w pierwszych dniach maja – złożyć jego korektę. Jeśli z zeznania wynika konieczność dopłaty podatku, należy ją wpłacić w tym samym terminie, a przy składaniu korekty dopłacić brakującą kwotę z odsetkami bądź wystąpić o stwierdzenie nadpłaty.

Ryczałt a rozliczenie małżeńskie

Moja żona wynajmuje mieszkanie, a dochody z tego najmu rozlicza w formie zryczałtowanej, korzystając z PIT-28. Czy możemy się rozliczyć wspólnie z dochodów z pracy?

Taka sytuacja nie przeszkadza w składaniu wspólnego rozliczenia. Gdyby żona wynajmowała mieszkanie na zasadzie prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej liniowemu, 19-proc. PIT, wówczas wspólne rozliczenie małżonków nie byłoby możliwe.

Dochody z Danii

W ubiegłym roku zarabiałem dorywczo w Danii, ale mieszkam w Polsce i tu mam stałą pracę. Jak powinienem się rozliczyć?

Dania należy do grupy krajów, których umowy podatkowe z Polską przewidują tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza ona, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Takie odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. W tym konkretnym wypadku najpierw należy obliczyć podatek od wszystkich dochodów uzyskanych zarówno w Polsce, jak i za granicą (według skali). Następnie od podatku obliczonego od całości dochodów odlicza się podatek zapłacony w Danii. Takie odliczenie nie może przekraczać tej części podatku ustalonego przed uwzględnieniem odliczenia, która przypada proporcjonalnie na dochód z Danii.

Ulga na leki

Chcę skorzystać z ulgi na leki dla niepełnosprawnych. Czy wystarczy mi paragon z apteki, by udokumentować wydatki?

Wydatki na leki mogą być objęte tzw. ulgą rehabilitacyjną w wysokości nadwyżki ponad 100 zł w danym miesiącu. Ponieważ szczegółowe przepisy o korzystaniu z tej ulgi przewidują, że dokument sprzedaży leków powinien określać m.in. dane nabywcy, dlatego zwykłe paragony są niewystarczające. Warto poprosić aptekę o wydanie na ich podstawie imiennej faktury.

- Magdalena Kucharska, doradca podatkowy w kancelarii Kamiński i Wspólnicy

Elektroniczny 1 procent

Chciałabym wypełnić PIT, korzystając z komercyjnego elektronicznego programu z płyty. Jednakże na tym, który mam, wskazana jest konkretna organizacja pożytku publicznego, na którą można przekazać 1 proc. podatku, a ja chciałabym wspomóc inną organizację. Jak to zrobić?

Pozostało 92% artykułu
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe