Tak uznała w niedawnej interpretacji izba Skarbowa w Warszawie (numer interpretacji: IPPB2/415-352/13-2/AK).
Sprawa dotyczyła córki, która odziedziczyła mieszkanie po ojcu. Jeszcze za życia spadkodawcy w mieszkaniu został przeprowadzony generalny remont, finansowany m.in. z pieniędzy ojca. Wszystkie faktury związane z remontem były wystawiane na niego.
Po jego śmierci córka zebrała dokumenty i postanowiła rozliczyć zwrot części VAT za materiały wykorzystane do remontu. Wobec rozbieżnych informacji na temat zwrotu dla spadkobierców wystąpiła z wnioskiem o wydanie ochronnej interpretacji podatkowej.
Zwrot dotyczy części podatku wykazanego na fakturach dokumentujących zakup materiałów budowlanych związanych m.in. z remontem mieszkania, wystawionych na osobę fizyczną posiadającą tytuł prawny do remontowanego lokalu. Właścicielem nieruchomości był ojciec. Cierpiał na chorobę Alzheimera, a córka starała się o przejęcie nad nim opieki prawnej, ale sprawa o ubezwłasnowolnienie nie zakończyła się za życia ojca.
Jak uznała jednak pytająca, przysługuje jej prawo do zwrotu VAT za remont mieszkania ojca, ponieważ według ordynacji podatkowej spadkobierca nabywa prawa i obowiązki spadkodawcy.