Czy od sprzedaży ogródka działkowego trzeba płacić PIT

Nie trzeba płacić PIT przy sprzedaży starej altanki i drzewek położonych na terenie rodzinnych ogródków działkowych.

Publikacja: 10.09.2020 07:34

Czy od sprzedaży ogródka działkowego trzeba płacić PIT

Foto: Fotorzepa, Mateusz Skowron

W czasie epidemii koronawirusa wzrosło zainteresowanie ogródkami działkowymi. Wiele osób zainwestowało w domek na łonie natury, uznając, że to najbezpieczniejsza forma rekreacji. Podskoczyły też ceny. I pojawia się pytanie: czy ci, którzy zarobili na sprzedaży działkowej altanki, muszą podzielić się z fiskusem?

Z reguły nie. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która od kilku lat dzierżawiła działkę należącą do rodzinnych ogrodów działkowych. Miała na niej murowany domek ogrodowy, drzewa, krzewy i wyposażenie. Postanowiła przenieść prawo do działki na inną osobę. Sprzedała też domek, nasadzenia i sprzęt ogrodowy. Zastanawia się, czy musi wykazać przychód z tej transakcji, obliczyć dochód i zapłacić od niego podatek.

Czytaj także:

Sprzedaż ogródka działkowego bez obowiązku rozliczenia PIT

Twierdzi, że nie ma takiego obowiązku, bo transakcja została przeprowadzona po upływie pół roku od nabycia znajdujących się na działce rzeczy. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.

Fiskus przyznał jej rację. Przypomniał, że osoba uprawniona do korzystania z działki jest właścicielem nasadzeń, urządzeń i obiektów na jej terenie. Odpowiadają one definicji rzeczy zawartej w kodeksie cywilnym. Po wygaśnięciu prawa do działki za altanę, drzewa i krzewy działkowcowi przysługuje wynagrodzenie. Jego kwota jest określona w umowie z osobą, na którą przeszło prawo do działki. Tak wynika z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Skarbówka potwierdziła, że przy rozliczaniu wynagrodzenia za sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów posadowionych na działce należy zastosować art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że odpłatne zbycie rzeczy po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie tworzy przychodu. W opisanej sprawie ten warunek jest spełniony. Kobieta nie musi więc rozliczać się z fiskusem.

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA, przypomina, że jeszcze kilka lat temu skarbówka żądała podatku od takich transakcji. Interpretacje zmieniły się dopiero pod wpływem korzystnego dla podatników orzecznictwa sądowego.

– Zdarza się jednak, że w urzędach skarbowych osoby pozbywające się działek dowiadują się, iż wynagrodzenie za domek i drzewa jest przychodem z praw majątkowych, który trzeba wykazać w zeznaniu rocznym. Dlatego warto mieć w tej sprawie własną interpretację, która chroni podatnika – podkreśla ekspert.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.476.2020.2.KC

W czasie epidemii koronawirusa wzrosło zainteresowanie ogródkami działkowymi. Wiele osób zainwestowało w domek na łonie natury, uznając, że to najbezpieczniejsza forma rekreacji. Podskoczyły też ceny. I pojawia się pytanie: czy ci, którzy zarobili na sprzedaży działkowej altanki, muszą podzielić się z fiskusem?

Z reguły nie. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy