PIT: Dojazd na wizytę lekarską bez prawa do ulgi rehabilitacyjnej

Wydatki związane z dojazdem na zwykłą, kontrolną wizytę lekarską nie podlegają odliczeniu.

Publikacja: 29.11.2013 08:23

Dojazd na wizytę lekarską bez prawa do ulgi rehabilitacyjnej

Dojazd na wizytę lekarską bez prawa do ulgi rehabilitacyjnej

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, która spierała się z fiskusem o zakres ulgi rehabilitacyjnej (sygnatura akt: II FSK 2853/11).

We wniosku o interpretację kobieta wyjaśniła, że jest emerytką z II grupą inwalidzką i orzeczoną stałą niezdolnością do pracy. Z powodu niepełnosprawności i chorób musi się leczyć. W związku z tym okresowo korzysta z leczenia poza miejscem zamieszkania. Miała wątpliwości, co może odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Chodziło m.in. o wydatki związane z dojazdem na wizyty kontrolne i do sanatorium.

Odpowiedź fiskusa częściowo okazała się korzystna dla podatniczki. Urzędnicy potwierdzili prawo do odliczenia  m.in. dojazdów środkami komunikacji publicznej do sanatorium, odpłatności za pobyt w uzdrowisku oraz za zabiegi rehabilitacyjne. W części dotyczącej dojazdów środkami komunikacji publicznej na konsultacje lekarskie i zabiegi oraz odpłatności za wizyty kontrolne fiskus jednak ulgi odmówił.

Podatniczka nie zgodziła się z tym ograniczeniem i zaskarżyła interpretację.

Racji skarżącej nie przyznał ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, ani sąd kasacyjny.

NSA zgodził się, że wśród wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej są kwoty poniesione na odpłatny, konieczny przewóz. Muszą on dotyczyć dojazdu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Czynności medyczne polegające na wizytach kontrolnych, czy też badaniach lekarskich nie mieszczą się jednak w pojęciu: zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (art. 26 ust. 7a  pkt 13 ustawy o PIT).

Dlatego, jak wyjaśnił sędzia NSA Jerzy Płusa, nie każdy wydatek na wizytę lekarską i dojazd z nią związany uzasadnia prawo  do ulgi. Musi to być dojazd na wizytę o charakterze rehabilitacyjno-leczniczym. Wyrok jest prawomocny.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem