Zmiany ustroju majątkowego nie sprawiają, że od nowa biegnie termin, po którym sprzedaż składników majątku nie powoduje już powstania przychodu, co często oznacza konieczność zapłaty podatku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że kobieta sprzedająca nieruchomość kupioną ponad dwadzieścia lat temu nie musi płacić podatku od zyskownej transakcji tylko dlatego, że działka przechodziła z jej majątku prywatnego do wspólnego małżeńskiego i w przeciwnym kierunku.
Kobieta kupiła w 1990 i 1991 r. pięć działek. W 1992 r. wyszła za mąż, a dziesięć lat później, na podstawie aktu notarialnego, dokonała przesunięcia majątkowego tych działek z majątku osobistego do wspólnego majątku jej i męża. W czerwcu 2008 r. małżeństwo dokonało operacji odwrotnej, tj. własność działek przeszła z majątku wspólnego do majątku osobistego żony. W styczniu 2013 r. kobieta sprzedała jedną z nieruchomości. Zwróciła się do izby skarbowej z pytaniem o skutki podatkowe zbycia działki.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości jest jednym ze źródeł przychodów podatkowych, gdy następuje przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego jej nabycia lub wybudowania. Jeśli nieruchomości są sprzedawane później, transakcja jest neutralna podatkowo.
Właścicielka uznała więc, że nie zapłaci żadnego podatku, gdyż sprzedawaną w 2013 r. działkę kupiła w 1991 r.