VAT: zmiany w e-commerce obowiązujące od 1 lipca 2021 roku

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ujednolicono zasady opodatkowania sprzedaży transgranicznej. Przedsiębiorcom prowadzącym sklepy internetowe i sprzedającym swoje towary do różnych krajów UE łatwiej będzie rozliczyć swoje transakcje.

Publikacja: 04.07.2021 12:39

VAT: zmiany w e-commerce obowiązujące od 1 lipca 2021 roku

Foto: Adobe Stock

Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzająca tzw. pakiet e-commerce weszła w życie 1 lipca 2021 r.

Bez wątpienia zakończenie procesu legislacyjnego tak obszernej nowelizacji przepisów ustawy o VAT na chwilę przed datą wejścia w życie nowych przepisów ma niewiele wspólnego z zasadami prawidłowej legislacji. Próbował temu zaradzić Senat, proponując poprawki do ustawy, zgodnie z którymi weszłaby ona w życie 1 października. Ta propozycja została jednak odrzucona przez Sejm. Paradoksalnie, podatnicy powinni odetchnąć z ulgą, ponieważ odłożenie w czasie terminu obowiązywania nowych przepisów mogłoby ich postawić w trudnej sytuacji, w której musieliby dostosować się do wzajemnie sprzecznych obowiązków wynikających z przepisów prawa. Pakiet e-commerce wchodzi bowiem w życie 1 lipca br. we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Prawidłowe funkcjonowanie nowych zasad opodatkowania sprzedaży transgranicznej wymaga synchronizacji systemów prawnych obowiązujących w tych krajach. Jednocześnie przepisy wdrażające pakiet e-commerce w Unii Europejskiej w części wynikają z przepisów UE bezpośrednio obowiązujących w Polsce (i innych krajach Unii). O konieczności dostosowania do nowych wymogów większość podatników wiedziała od pewnego czasu, niektórzy, w szczególności prowadzący incydentalną sprzedaż transgraniczną, mogą nie znać szczegółów wprowadzonych zmian.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału