Pewien mężczyzna mieszkający na terenie miejscowości Y jest zatrudniony w zakładzie pracy, mającym swoją siedzibę na terenie oddalonej o 38 kilometrów miejscowości X. Z powodu braku komunikacji publicznej pomiędzy tymi miejscowościami codziennie dojeżdża do zakładu pracy własnym samochodem i ponosi związane z tym dojazdem koszty. Ryczałtowe koszty uzyskania przychodu przewidziane przez ustawodawcę dla pracujących poza miejscem zamieszkania nie są w stanie ich pokryć, dlatego mężczyzna chciałby odliczyć od dochodu faktycznie poniesione koszty na dojazd do pracy własnym samochodem.
Pracownik zwrócił się, więc do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z następującym pytaniem: czy jako udokumentowanie poniesionych kosztów dojazdu Wnioskodawca może dokonać ich wyliczenia, posługując się stawką określoną ustawowo dla używania pojazdów prywatnych dla celów służbowych oraz faktycznie przejechanych kilometrów w każdym dniu, pomnożonych przez ilość dni obecności w pracy?
Mężczyzna wskazał, iż w jego przypadku wyglądałoby to następująco:
(ilość dni roboczych w roku pomniejszona o dni urlopu, delegacji i innych nieobecności w pracy) x (ilość kilometrów przejechanych dziennie na dojazd do pracy) x (stawka ryczałtu za używanie samochodów prywatnych dla celów służbowych za 1 km dla pojazdów o pojemności powyżej 900 cm3).
Przykładowo: