Reklama
Rozwiń

Roczne rozliczenie PIT: bez PIT od pracodawcy też trzeba się rozliczyć w urzędzie skarbowym

Osoby, którym pracodawca nie przesłał informacji potrzebnych do wypełnienia zeznania rocznego, i tak muszą rozliczyć się z fiskusem.

Aktualizacja: 13.04.2015 08:17 Publikacja: 13.04.2015 07:56

Roczne rozliczenie PIT: bez PIT od pracodawcy też trzeba się rozliczyć w urzędzie skarbowym

Foto: www.sxc.hu

Na wypełnienie PIT za 2014 r. zostało już niewiele czasu. Termin na złożenie zeznania rocznego za ubiegły rok upłynie w czwartek 30 kwietnia.

Wielu Polaków zarabia w kilku miejscach, często na wielu umowach o dzieło czy zleceniach. Taka sytuacja utrudnia wypełnienie formularzy PIT rocznego. Poza tym zwiększa ryzyko, że nie wszyscy płatnicy wywiązali się z obowiązku przesłania dokumentów, na podstawie których podatnik wypełnia zeznanie.

Przygotowując się do rozliczenia rocznego, przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystkie firmy, które wypłacały nam zarobki w 2014 r., przesłały stosowne informacje. Jedną z najpopularniejszych, na podstawie której Polacy rozliczają się z fiskusem, jest PIT-11. Zawiera informacje o przychodach, kosztach uzyskania przychodów, składkach ZUS i zdrowotnych, a także o zaliczkach, jakie płatnik odprowadził w ciągu roku podatkowego.

Jeśli wszyscy płatnicy wywiązali się z tego obowiązku, podatnik nie będzie miał żadnych problemów z wypełnieniem formularza. Jeśli PIT-11 jest więcej, jedyną trudnością będzie zliczenie odpowiednich kwot i wpisanie ich do odpowiednich rubryk.

Co jednak, gdy jakiegoś dokumentu brakuje? Czy zwalnia to z obowiązku uwzględnienia jakichś przychodów w zeznaniu rocznym? Skądże. Obowiązki zatrudniającego jako płatnika i podatnika są niezależne od siebie. To, że płatnik nie wywiązał się ze swojego obowiązku, nie zwalnia podatnika z rozliczenia się z fiskusem.

Jeśli nie możemy znaleźć dokumentu od któregoś z pracodawców, przede wszystkim trzeba ustalić, co się stało. Gdyby dokument zaginął i uległ zniszczeniu, można poprosić o jego kopię. Pamiętajmy, że informacje są wystawiane w dwóch egzemplarzach, a jeden trafia wprost do urzędu skarbowego. Nieuwzględnienie jakiejś informacji w zeznaniu rocznym to więc prosta droga do kontroli fiskusa.

Gorzej, gdy firma zniknęła albo pracodawca okazał się nieuczciwy i nie odprowadzał składek i zaliczek na PIT. W takiej sytuacji do rozliczenia z fiskusem mogą posłużyć wszelkie dokumenty: druki RMUA, umowy o pracę, zlecenie czy dzieło, paski wynagrodzeń, wyciągi bankowe czy inne pokwitowania.

Warto też sprawdzić, ile i czy w ogóle od zarobków zostały odprowadzone składki i zaliczki na podatek. Jeśli chodzi o składki, można skorzystać z platformy usług elektronicznych pue.zus.pl. Ewentualnie pofatygować się do oddziału ZUS. To ważne, bo jeśli jakieś składki zostały potrącone, to można je rozliczyć w PIT.

Sposobem na upewnienie się, ile zaliczek na podatek trafiło na konto urzędu skarbowego, jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie zaświadczenia.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono